Abp Schick do Polaków: św. Maksymilian chwali was za postawę wobec uchodźców
14 sierpnia 2022 | 11:12 | pab | Kalwaria Pacławska Ⓒ Ⓟ
Polacy, dając gościnę i opiekę uchodźcom, naśladują św. Maksymiliana Kolbego, który ratował prześladowanych w czasie wojny – stwierdził abp Ludwig Schick, metropolita Bambergu w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, gdzie trwają uroczystości Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego Wniebowzięcia Matki Bożej.
Przewodniczący Komisji Episkopatu Niemiec ds. Kościoła Powszechnego i współprzewodniczący grupy kontaktowej episkopatów Niemiec i Polski, a zarazem wielki czciciel św. Maksymiliana, przewodniczył tam centralnej Mszy św. 13 sierpnia.
Swoją homilię niemiecki hierarcha oparł o wskazówki, jakich by dziś udzielił nam franciszkański męczennik.
Przypomniał, że św. Maksymilian został aresztowany przez nazistów i deportowany do Oświęcimia za pomoc Żydom, Polakom i Ukraińcom prześladowanym przez nazistowski terror. – W ten sposób okazuje swą powszechną miłość do wszystkich ludzi, bez względu na osoby, naród, a nawet religię. Bóg kocha wszystkich, Bóg chroni wszystkich, Bóg chce żyć w pełni dla wszystkich ludzi. Takie było jego przekonanie i jest to ważne przesłanie dla nas – podkreślił.
Odnosząc się do trwającej na Ukrainie wojny stwierdził, że morduje się w niej niewinnych ludzi, „ponieważ są Ukraińcami i chcą nimi pozostać”. – Maksymilian Kolbe woła z nieba: Bóg tego nie chce. Chce, aby wszystkie narody żyły w suwerenności i wolności, a jednocześnie w dobrosąsiedztwie i solidarności. Pojednajcie się, czyńcie pokój, żyjcie w pokoju. Jest to orędzie św. Maksymiliana do Rosji, do Ukrainy, do wszystkich ludów i narodów – wskazywał.
Abp Schick zwrócił uwagę, że miliony Ukraińców uciekają przed wojną, a najwięcej z nich znalazło schronienie w Polsce, gdzie są otoczeni gościnną opieką. – Maksymilian Kolbe chwali was za to i mówi: drodzy bracia i siostry, moi polscy rodacy! Cieszę się, że mnie naśladujecie i dajecie schronienie i ojczyznę prześladowanym i uchodźcom, tak jak ja to czyniłem ponad 80 lat temu w Niepokalanowie – mówił.
Przewodniczący Komisji Episkopatu Niemiec ds. Kościoła Powszechnego apelował, by Polacy i Niemcy trzymali się „chrześcijańskiego braterstwa i dobrego sąsiedztwa” i budowali „narodową solidarność dla przyszłości Europy i świata”.
Arcybiskup Bambergu wzywał też, by w obliczu sekularyzacji Europy, dawać świadectwo o Chrystusie na wzór św. Maksymiliana, który głosił Chrystusa nie tylko w Polsce, ale i w Japonii.
Podkreślił, że Kościół powinien być Kościołem Miłosiernego Samarytanina, czyli bezinteresownej miłości bliźniego. – Kościół, to znaczy każdy i każda ochrzczona, powinien miłować wszystkie siostry i braci oraz całe stworzenie i przezwyciężyć wszelką nienawiść. Powinniśmy się miłować jak przyjaciele, a nawet oddawać za siebie życie jak nakazuje Ewangelia – wskazywał.
Abp Schick zapewniał, że św. Maksymilian jest wciąż tak samo aktualny i ma wiele cennych orędzi dla chrześcijan i niechrześcijan. – Musimy przyjąć jego świadectwo, słowa i czyny dla naszego świata, aby ten świat był godny człowieka i godny życia, a całej ludzkości zapewnił dobrą przyszłość. Z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, o którym świadczył święty Maksymilian Kolbe, przyszłość może być pomyślna. My również musimy być gotowi do poświęceń – stwierdził kaznodzieja.
Od 11 sierpnia w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwarii Pacławskiej trwa Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku towarzyszą mu dwa jubileusze: 140. rocznica koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz 40. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego.
Charakterystycznymi dla tego czasu nabożeństwami są dróżki Pogrzebu Matki Bożej (13 sierpnia) i dróżki Męki Pana Jezusa (14 sierpnia). Ich trasa wiedzie po trudnym, górzystym i w dużej mierze leśnym terenie.
13 sierpnia wieczorem odbyło się prawykonanie Oratorium Kalwaryjskiego „Montefonia” w wykonaniu Romana Drozda. Natomiast 14 sierpnia o 20.00 zaprezentowany zostanie jednoaktowy utwór sceniczny z epilogiem zatytułowany „Transformatio”.
Kalwaria Pacławska to bardzo mała wioska w województwie podkarpackim. Leży 25 km na południe od Przemyśla. Jej założycielem był hrabia Andrzej Maksymilian Fredro. Powstała z myślą upowszechniania kultu Męki Pańskiej, ale z czasem – ze względu na słynący łaskami obraz – stało się ważnym miejscem czci wobec Matki Bożej. Istnieje tu Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, a w 2020 r. – dekretem papieża Franciszka – kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.
Najwięcej pielgrzymów gromadzi Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Odbywa się on od 11 do 15 sierpnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.