Byli przywódcy polityczni państw latynoskich apelują do Watykanu
19 sierpnia 2022 | 04:00 | kg (KAI/ACIPrensa) | Managua Ⓒ Ⓟ
O bardziej stanowczą i energiczną obronę praw człowieka w Nikaragui zaapelowało do Stolicy Apostolskiej 26 byłych prezydentów i innych czołowych polityków państw Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii. Ich list otwarty, rozpowszechniony przez Inicjatywę Demokratyczną Hiszpanii i Ameryk (IDEA – Demócratica), wyraża „narastające zaniepokojenie” autorów z powodu tego, „co się dzieje w Nikaragui pod prymitywną dyktaturą [małżonków] Daniela Ortegi i Rosario Murillo”.
Sygnatariusze przesłania zwrócili uwagę, że reżim w Managui „po prześladowaniu i wtrąceniu do więzień przywódców politycznych i społecznych jak również po radykalnym zniszczeniu całej swobody wyrażania przekonań i prasy obecnie dąży do prześladowań biskupów, księży i zakonnic katolickich”. Podkreślili, iż niepokoi ich to, że „palenie kościołów i dzikie niszczenie obrazów kultu katolickiego wpisuje się w linie obalania podstaw społecznych i antropologicznych, która dobrze przypomina palenie książek żydowskich, socjalistycznych i pacyfistycznych oraz całych bibliotek przez zwolenników niemieckiego reżimu narodowosocjalistycznego w 1933 roku”.
Na zakończenie swego listu otwartego czołowi politycy zachęcili „opinię publiczną naszych krajów do udzielenia zaangażowanej „odpowiedzi na rzecz odrzucenia tej choroby, która zagraża pokojowi”. Wezwali ponadto „różne wyznania religijne do podobnego potępienia”. Na zakończenie, „biorąc pod uwagę to, co się dzieje w warunkach dyktatury Ortegi-Murillo”, wyrażono nadzieję na „mocną postawę w obronie narodu nikaraguańskiego i jego wolności religijnej ze strony Jego Świątobliwości Franciszka, głowy powszechnego Kościoła katolickiego”.
List podpisali byli prezydenci: Felipe Calderón i Vicente Fox z Meksyku, Mauricio Macri z Argentyny, Andrés Pastrana, Álvaro Uribe i Iván Duque z Kolumbii, Óscar Arias, Rafael Ángel Calderón, Laura Chinchilla, Miguel Ángel Rodríguez i Luis Guillermo Solís z Kostaryki, Eduardo Frei i Sebastián Piñera z Chile, Jamil Mahuad, Osvaldo Hurtado i Lucio Gutiérrez z Ekwadoru, Nicolás Ardito Barletta i Mireya Moscoso z Panamy, Alfredo Cristiani z Salwadoru, Federico Franco i Juan Carlos Wasmosy z Paragwaju, Carlos Mesa i Jorge “Tuto” Quiroga z Boliwii oraz Luis Alberto Lacalle i Julio María Sanguinetti z Urugwaju. Swój podpis złożył również były premier José María Aznar z Hiszpanii.
Spór między opozycją a reżimem ze strony prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi i jego żony, wiceprezydent Rosario Murillo trwa od wielu lat, a wobec Kościoła wzmogła się znacznie w 2018, gdy władze zaczęły przemocą tłumić wielotysięczne pokojowe demonstracje antyrządowe, Zginęło wówczas kilkaset osób, a Kościół surowo potępił te masakry. Obrona praw człowieka manifestantów wywołała całą serię ataków ze strony reżimu na ludzi i instytucje kościelne w całym kraju – odnotowano ponad 190 napaści na biskupów, księży i siostry zakonne, świeckich i na świątynie katolickie.
Od początku sierpnia w areszcie domowym przebywa biskup Matagalpy – Rolando Álvarez, a także pięciu kapłanów, dwóch seminarzystów i trzy osoby świeckie; wszystkim im rząd zabrania dostępu do żywności i lekarstw.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.