Bp Buzun: św. Roch był człowiekiem wielkiego miłosierdzia
21 sierpnia 2022 | 19:25 | ek | Wieruszów Ⓒ Ⓟ
– Św. Roch był człowiekiem wielkiego miłosierdzia, posługiwał chorym i zarażonym w różnych miejscach. Uczmy się od niego wrażliwości na drugiego człowieka – mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. ku czci patrona kościoła drewnianego na cmentarzu w Wieruszowie – Podzamczu.
W homilii bp Buzun wskazywał na św. Rocha jako człowieka wrażliwego na biedę ludzką. – Tacy ludzie jak św. Roch nie spadają z nieba. Oni rodzą się w konkretnym środowisku, konkretnej rodzinie. Św. Roch to człowiek nawrócenia, wewnętrznej przemiany. Nawrócenie powoduje, że mamy miejsce na miłosierdzie, że sami jesteśmy miłosierni, bo korzystamy z Bożego Miłosierdzia – powiedział celebrans.
Zaznaczył, że św. Roch był pielgrzymem zmierzającym do Rzymu, aby tam odnowić swoją więź z Panem Bogiem. – Pielgrzymka jest po to, żeby budzić w nas wiarę żywą, żeby nie dać się uzależnić od niewiary, bo człowiek uzależnia się od różnych rzeczy, od alkoholu, od narkotyków, ale można też uzależnić się stylu życia człowieka, który jest niewierzący, żyje tylko na sposób świecki – stwierdził hierarcha.
Zachęcał wiernych, aby tak jak św. Roch byli wrażliwi na drugiego człowieka. – Św. Roch był człowiekiem wielkiego miłosierdzia, posługiwał chorym i zarażonym w różnych miejscach. Niech on będzie dla nas wzorem służby drugiemu człowiekowi – akcentował biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Przed Mszą św. bp Łukasz Buzun poświęcił odrestaurowany ołtarz soborowy, ambonkę i świecznik pod paschał oraz odnowiony ołtarz boczny z obrazami Świętej Rodziny i św. Marii Magdaleny.
Podczas uroczystości biskup wręczył Pierścienie św. Józefa osobom zaangażowanym w życie parafii. Takie pierścienie otrzymali: Dorota Mazurowska i Marcin Sobczak.
W sumie odpustowej licznie uczestniczyli parafianie, a także pielgrzymi. Pieszo na uroczystości przybyli parafianie z pobliskiego Opatowa.
Kościół drewniany pw. św. Rocha jest usytuowany na cmentarzu. Jest to kościół filialny parafii pw. Nawiedzenia NMP w Wieruszowie – Podzamczu.
Świątynia została wybudowana przez parafian wieruszowskich w 1746 r. staraniem ks. Pawła Tujkiewicza jako podziękowanie Bogu za odwrócenie morowego powietrza, które nawiedziło w tym właśnie czasie miasto i okolice.
W świątyni znajduje się ołtarz główny z XVII w. z rzeźbami i obrazem św. Sebastiana i św. Rozalii – patronki od morowego powietrza, na górze zaś Wniebowzięcie Matki Boskiej. Na drzwiczkach tabernakulum widnieje scena ukrzyżowania Pana Jezusa.
Od 2008 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Karol Galewski.
Ewa Kotowska-Rasiak/Diecezja Kaliska
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.