Opinogóra: kolejne odnowione nagrobki na zabytkowym cmentarzu
26 sierpnia 2022 | 19:09 | eg | Opinogóra Ⓒ Ⓟ
W Opinogórze (diecezja płocka) zakończono renowację 8 kolejnych zabytkowych nagrobków, znajdujących się na cmentarzu historycznie związanym z rodziną wieszcza Zygmunta Krasińskiego. Prace te zostały wykonane dzięki środkom pozyskanym ze źródeł zewnętrznych przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
Na cmentarzu w Opinogórze znajduje się 30 zabytkowych i cennych historycznie nagrobków. Są one systematycznie poddawane konserwacji i renowacji. W ostatnich miesiącach udało się przeprowadzić prace na kolejnych 8 nagrobkach, związanych z rodziną Krasińskich (rodziną wieszcza Zygmunta Krasińskiego, autora „Nie-boskiej komedii”) i ordynacją opinogórską.
Mowa o nagrobkach: Andrzeja Gierszta, Ignacego Brzeskiego, Teresy z Nowickich Wolskiej, Tomasza Marii Pasteckiego, Michaliny z Sypniewskich Brzeskiej, Mikołaja Andrackiego i jego córki Heleny, Jadwigi Hubal-Dobrzańskiej, Karoliny z Jaworskich Kłoss. Nagrobki zostały oczyszczone, zrekonstruowano brakujące elementy, uzupełniono ubytki, pogłębiono napisy, dokonano impregnacji, a w niektórych przypadkach również ich stabilizacji i przywrócenia pierwotnego położenia.
– Realizacja tych prac pozwala nam połączyć przeszłość z teraźniejszością. To zadanie każdego muzeum. Dzięki temu, że nagrobki są odnawiane, możemy lepiej poznać ich historię i przy opracowywaniu potrzebnej dokumentacji zgłębiać fascynujące historie ludzi, którzy tutaj żyli, poznać ich relacje z Krasińskimi. Zależy nam na tym, żeby te historie nie poszły w zapomnienie – mówi Aldona Łyszkowska, kustosz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
W minionych latach udało się odnowić 13 nagrobków, bezpośrednio związanych z wieszczem Zygmuntem Krasińskim i jego ojcem Wincentym. Konserwacji wymaga jeszcze 9. Przedstawiciele Muzeum Romantyzmu mają nadzieję, że również na te prace uda się pozyskać środki, wszak cmentarze, to niezbywalne dziedzictwo kulturowe, domagające się duchowej i materialnej troski.
Z podsumowania prac wynika, że w latach 2018-2022 na cmentarzu w Opinogórze renowację nagrobków przeprowadzono w ramach projektu „Konserwacja nagrobków na cmentarzu w Opinogórze, remont alejek parkowych oraz prace pielęgnacyjne drzewostanu w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze” – zadanie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej V „Gospodarka przyjazna środowisku” Działania 5.5 „Dziedzictwo kulturowe” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 1914-2020 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
W 1659 r. król Jan Kazimierz nadał majątek opinogórski podskarbiemu wielkiemu koronnemu Janowi Kazimierzowi Krasińskiemu, jako starostwo niegrodowe. Od tego czasu (z krótką przerwą) Opinogóra (od pierwszej połowy XIX wieku ordynacja) aż do 1945 roku pozostawała w rękach Krasińskich. Obecnie w budynkach tych funkcjonuje Muzeum Romantyzmu.
Sąsiadujący z muzeum cmentarz został założony w 1824 roku, na skraju parku. Chowani tam byli mieszkańcy wsi należących do kościoła oraz osoby z dworu Krasińskich. Wśród nich było wielu dawnych żołnierzy napoleońskich, którym groby fundowali Krasińscy. W centralnej części cmentarza znajdują się groby najbliższych przyjaciół rodziny Krasińskich. Między grobami znajduje się ławeczka, na której wieszcz Zygmunt Krasiński (1812-1859) często przesiadywał podczas pobytu w Opinogórze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.