Biskupi Niemiec chcą umacniać rolę chrześcijan na Bliskim Wschodzie
28 sierpnia 2022 | 14:22 | ts (KAI) | Berlin Ⓒ Ⓟ
Katoliccy biskupi Niemiec chcą pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie tak, aby pozostali na miejscu i odgrywali ważną rolę w społeczeństwie oraz na rzecz pokoju i pojednania. Nie powinni dać się klasyfikować w roli mniejszości, ale współtworzyć społeczeństwo, stwierdzono 27 sierpnia na zakończenie dwudniowych warsztatów w Berlinie pod hasłem „Nowe drogi dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie”.
„Widzieliśmy, jaką zachętą dla chrześcijan na miejscu jest to, że interesujemy się ich sytuacją w świecie arabskim i angażujemy się w konkretne projekty” – wyjaśnił bp Udo Bentz. Biskup pomocniczy w Moguncji jest przewodniczącym grupy roboczej ds. Bliskiego Wschodu Konferencji Biskupów Niemieckich.
Wśród ponad 30 przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich z siedmiu krajów byli m.in. abp Paul Sayagh, wikariusz patriarchatu maronickiego ds. stosunków zewnętrznych oraz pastor Najla Kassab, przewodnicząca Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych, oboje z Libanu.
Kassab podkreśliła, że Kościoły muszą pójść wspólną drogą, „aby bronić ludzkiej godności i dać nadzieję na lepszą przyszłość wszystkim, którzy zostali zmarginalizowani: młodzieży, kobietom, osobom świeckim”.
Warsztaty zostały przygotowane m.in. przez Grupę Roboczą ds. Bliskiego Wschodu Konferencji Biskupów Niemieckich oraz ekumeniczną fundację Pro Oriente z Wiednia. Obecni byli również autorzy pracy opublikowanej w 2021 r. przez chrześcijańskich intelektualistów i teologów z Libanu, zatytułowanej „Wybieramy życie w obfitości – chrześcijanie na Bliskim Wschodzie”. Jedna z centralnych tez tego tekstu stwierdza, że na wyzwania społeczne i polityczne w swoich krajach chrześcijanie na Bliskim Wschodzie nie powinni reagować wycofaniem się ze społeczeństwa, ale chrześcijańską nadzieją.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.