„Zapal znicz pamięci” dla Westerplatczyka
30 sierpnia 2022 | 14:44 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej w regionie świętokrzyskim zapłoną znicze pamięci na grobach żołnierzy, w tym lokalnych obrońców Westerplatte – to akcja Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
Bp Marian Florczyk, błogosławiąc na 600-kilometrową trasę uczestników II Rajdu Rowerowego im. Westerplatczyków, który wyruszył 27 sierpnia zaznaczył, że w wielu parafiach, które odwiedza lub wizytuje ludzie sami „mówią z dumą” o grobach żołnierzy broniących Westerplatte, które znajdują się na ich cmentarzach, proszą też o modlitwę za bohaterów.
– Zapalmy znicze na grobach żołnierzy, którzy wzięli udział w walkach na gdańskim półwyspie. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w taką formę upamiętnienia bohaterów – zachęca w imieniu IPN Dariusz Skrzyniarz, asystent prasowy kieleckiej Delegatury.
Na terenie województwa świętokrzyskiego znanych jest 35 lokalizacji grobów westerplatczyków. W tym roku pracownicy kieleckiej Delegatury IPN odwiedzą te znajdujące się w Skarżysku Kościelnym, Starachowicach, Chybicach, Krynkach, Sarnówku Dużym, Cedzynie, Brzezinach, Pierzchnicy, Mniowie, Piekoszowie i Kozłowie.
1 września 2022 r. Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach będzie również reprezentowana podczas uroczystości na Westerplatte. Weźmie w nich udział naczelnik dr Dorota Koczwańska-Kalita.
Niemal połowa załogi Westerplatte wywodziła się z kieleckiego 4 Pułku Piechoty Legionów, a żołnierze pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2 DPL w Kielcach płk. piech. Edwarda Dojan-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.