XXIII Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Krzeszowa
03 września 2022 | 20:03 | ks.ww | Krzeszów Ⓒ Ⓟ
– Wzmacniajmy naszą wiarę z Maryją – zachęcał biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas 23. Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych do Krzeszowa.
Pierwsza sobota września to dzień pielgrzymowania osób niepełnosprawnych do głównego sanktuarium diecezji legnickiej w Krzeszowie. Już po raz 23. legnicka Caritas zaprosiła na to spotkanie, które w tym roku przebiegało pod hasłem: „Z Maryją umacniamy naszą wiarę”.
Do sanktuarium matki Bożej Łaskawej przybyło ponad 400 osób niepełnosprawnych oraz przyjaciół. Byli to uczestnicy warsztatów terapii zajęciowych, ruchów i wspólnot formacyjnych, harcerze oraz osoby indywidualne.
Na krzeszowskie spotkanie z Legnicy wyruszyła już kolejny raz piesza pielgrzymka osób niepełnosprawnych. W ciągu trzech dni blisko 40 pątników pokonało prawie 100 km. Przewodził im ks. Tomasz Filipek, który opiekuje się wspólnotą niepełnosprawnych im. Św. Ojca Pio.
– Ta pielgrzymka pokazuje, że osoby niepełnosprawne są wyjątkowe, potrafią pokonywać nie tylko swoje ograniczenia i słabości, ale stają się przykładem wytrwałości, siły dla innych – mówi ks. Tomasz.
– My wszyscy tutaj zebrani, z Maryją umacniamy naszą wiarę. O dar umocnienia podczas tej mszy prosimy, o taki dar modlimy się dla tutaj obecnych, ale też dla wszystkich, którzy na co dzień pomagają osobom niepełnosprawnym – powiedział, witając przybyłych, biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.
Mszę św. poprzedziła konferencja, którą wygłosił ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor wydział katechetycznego kurii biskupiej. Mówił min. o tym, czego możemy uczyć się od Maryi, patrząc na Jej życie. – Umacniamy wiarę, naśladując postawy Maryi w różnych okolicznościach życia, od zwiastowania zaczynając, poprzez odwiedziny u Elżbiety, ucieczkę do Egiptu, towarzyszenie Jezusowi w jego drodze nauczania, a zwłaszcza w drodze na Golgotę, a potem po zmartwychwstaniu, zesłaniu Ducha Świętego i wniebowzięciu. Ona uczy nas, jak w życiu w imię miłości, ponad strachem, budować mosty pomiędzy światem, w jakim żyjemy, a światem osób niepełnosprawnych – mówił ks. Jarosław.
Centralnym momentem była Eucharystia, którą sprawowało wielu księży, w tym także kapłani niepełnosprawni. – Nasza wiara podobna jest do płomienia, który oświetla, daje ciepło, rozpala. Z płomieniem wiary przychodzi także płomień miłości i nadziei – mówił ks. biskup. Podkreślił też, że wiary należy udzielać innym poprzez świadectwo, słowo, bliskość, czyn. – Wzmacniamy wiarę, kiedy szukamy bliskości we wspólnocie. Wzmacniajmy naszą wiarę z Maryją – mówił bp Andrzej Siemieniewski.
Na zakończenie Eucharystii odmówiony został akt zawierzenia osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół Matce Bożej.
Krzeszowskie spotkania osób niepełnosprawnych to nie tylko okazja do modlitwy, ale też wymiany doświadczeń, świadectw, umocnienia w działaniach, jakie podejmowane są każdego dnia. To także okazja do spotkania z muzyką. Pielgrzymi mogli wysłuchać koncertu organowego, który odbył się w ramach corocznych letnich koncertów organowych. Wystąpił Tadeusz Barylski, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, któremu towarzyszyła na skrzypcach żona Małgorzata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.