Beskid Mały – odpust Podwyższenia Krzyża na beskidzkim Groniu Jana Pawła II
12 września 2022 | 14:11 | rk | Andrychów Ⓒ Ⓟ
Pielgrzymi uczestniczyli 11 września br. w uroczystościach odpustowych z okazji Święta Podwyższenia Krzyża na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym – „górskim sanktuarium”. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Stanisław Czernik. Proboszcz parafii św. Macieja w Andrychowie podkreślił, że krzyż jest dla człowieka „księgą do odczytania” i „nauczycielem wiecznej młodości”.
Kaznodzieja zachęcił, by przy okazji Święta Podwyższenia Krzyża na nowo rozważyć wartość krzyża, który towarzyszy w życiu codziennym, ale także na szlakach górskich. „Nie chcemy obojętnie zachowywać się wobec tego znaku. Nie powinien być tylko elementem dekoracji naszych mieszkań” – zaznaczył i wskazał, że „krzyża nie można sfałszować”. „Można przekłamywać historię, ale prawdy o krzyżu nie da się zafałszować” – podkreślił.
„Krzyż jest azymutem na drodze naszego życia. Swoją nieśmiertelność czerpie z nieśmiertelności samego Boga. Nadaje sens naszej rzeczywistości – ziemskiej i nadprzyrodzonej. Bez kierunku, jaki wskazuje, gubimy się, wchodzimy na bezdroża” – przestrzegł duchowny i zaapelował, by nosić ten znak wiary w Chrystusa z szacunkiem.
Ks. Czernik przypomniał historię kaplicy na Groniu Jana Pawła II. Podziękował opiekunom górskiego miejsca modlitwy i pielgrzymowania.
Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża – Polaka. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. Znajduje się tu kaplica postawiona w 1995 r. oraz stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”.
W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r., oraz podarowane przez papieża różańce. Nieopodal znajduje się Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami, kilka mniejszych kapliczek, dzwonnica i pomnik Jana Pawła II. W kaplicy cyklicznie odprawiane są Msze św.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.