I Pielgrzymka Sybiraków do sanktuarium w Rokitnie
12 września 2022 | 14:10 | kk | Rokitno Ⓒ Ⓟ
W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 11 września odbyła się I Pielgrzymka Sybiraków. Przewodniczył jej bp Tadeusz Lityński.
Biskup na wstępie przypomniał losy Sybiraków dla których droga na Sybir i czas tam spędzony zakończył się śmiercią głodową, śmiercią z wycieńczenia w wyniku warunków życia i ciężkiej pracy.
Kaznodzieja zauważył, że Golgota Wschodu ma także wielu bezimiennych bohaterów – świętych i błogosławionych. – Najczęściej są to matki, które ratowały życie swoich dzieci, niejednokrotnie płacąc najwyższą cenę. Zapewne jest też wielu, którzy ratując innych, sami stracili życie. To są ciężko pracujący ojcowie i dziadkowie. Są wreszcie księża, jak ks. Tadeusz Fedorowicz, którzy dobrowolnie dołączyli do grupy skazanych na katorgę, aby im nieść pomoc duchową – mówił biskup.
Hierarcha przywołał słowa św. Jan Paweł II wypowiedziane w 1999 roku w Bydgoszczy: „Za szczególną powinność naszego pokolenia w Kościele uważam zebranie wszystkich świadectw o tych, którzy dali życie za Chrystusa. Nasz wiek, nasze stulecie ma swe szczególne martyrologium jeszcze nie w pełni spisane”. – Nie pozostawcie papieskiego apelu bez odpowiedzi. Wasza pielgrzymka do sanktuarium rokitniańskiego jest formą utrwalenia pamięci o męczennikach Golgoty Wschodu, którzy byli „solą dla ziemi” i jedynym źródłem światła w nocy pogardy dla człowieka i jego podstawowych praw. Pomóżcie ocalić od zapomnienia nie tylko nazwiska, ale także heroiczne czyny Sybiraków, którzy do końca pozostali wierni Bogu i ewangelicznemu prawu miłości bliźniego – mówił bp Lityński.
– Jednocześnie prośmy Boga, aby nawet w najtrudniejszych momentach historii nigdy nie zabrakło ludzi gotowych do poświęceń, którzy poprzez swoją miłość i szlachetne czyny będą dawać światu nadzieję na lepsze jutro – dodał.
Biskup zachęcił zebranych do nieustannego dawania świadectwa. – Głęboko wierzę, że przez Was, drodzy Sybiracy, przez historię Waszego życia, Wasze wspomnienia, świadectwo, Bóg także pragnie dziś ocalać, odnaleźć tych, którzy może w meandrach świata gdzieś się zagubili, nie doceniają tego, co posiadają. Nic tak nie uczy mądrości życia, jak właśnie historia. Bóg wydobywa dziś z Waszych serc, myśli zapewne wspomnienia trudne, ale które pragnie uczynić cudem – mówił biskup.
– Potrzebujemy Was bardzo jako świadków wartości najcenniejszych i nieprzemijających – dodał.
Po Mszy św. Sybiracy i ich potomkowie przeszli na modlitwę do Kaplicy Zesłańców Sybiru. Później uczestnicy obejrzeli montaż patriotyczny w wykonaniu młodzieży, a także wręczono okolicznościowe odznaczenia.
Pielgrzymkę zorganizowali przedstawiciele Związku Sybiraków – oddział w Gorzowie Wlkp. i Zielonogórskiego Związku Sybiraków. Towarzyszyli im kapelani: ks. Henryk Jacuński oraz ks. Zbigniew Dymitruk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.