Konferencja o związkach zawodowych w nauczaniu społecznym Kościoła
14 września 2022 | 09:36 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„W nauczaniu Kościoła praca jest podstawowym prawem, dobrem człowieka, ale i obowiązkiem wobec Boga i bliźniego” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się konferencja „Związki Zawodowe a społeczna nauka Kościoła – teoria i praktyka”.
Wydarzenie zorganizowano w kolejną rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak zaznaczył, że Solidarność wciąż czerpie z głębi zawartej w nauce społecznej Kościoła. „Z wartości, o których słyszeliśmy, gdy jeździliśmy na pielgrzymki do Ojca Świętego, kiedy razem z kapłanami, naszymi kapelanami walczyliśmy o wolną Polskę. To w dużej mierze dzięki wam udało się to zwycięstwo – mówił związkowiec.
Bp Włodarczyk podkreślił, że Kościół zawsze stawał po stronie człowieka, w obronie godności jego życia, godziwej płacy i sprawiedliwej pracy. – To wszystko zebrał w swojej encyklice „Rerum novarum” papież Leon XIII – przypomniał duchowny dodając, że wszyscy są spadkobiercami pracy poprzednich pokoleń i równocześnie budowniczymi przyszłości potomków. – Praca jest zatem konieczna nie tylko do utrzymania siebie i własnej rodziny, ale do budowania dobra wspólnego ludzkości – mówił.
W całej „gloryfikacji pracy” – jak podkreślił ordynariusz bydgoski – Kościół przypomina, że świąteczny odpoczynek jest prawem każdego człowieka. – Zadaniem władz publicznych jest czuwanie, by obywatele nie zostali tego czasu pozbawieni. Ponadto katolicka nauka społeczna głosi, że pracę należy szanować, ale nie wolno ulegać pokusie ubóstwiania jej. Nie jest ona bowiem źródłem życia i celem człowieka; tym źródłem i celem jest wyłącznie Bóg – powiedział.
Dr Przemysław Wójtowicz z Instytutu Pamięci Narodowej nawiązał do okresu rewolucji przemysłowej, w czasie której kapitalizm zastąpił feudalizm. – Robotnicy pochodzili z feudalnej wsi, powstawały zakłady przemysłowe, które przyciągały rzeszę osób. Robotnicy pracowali w XIX wieku w fatalnych warunkach. Brakowało osłon socjalnych, standardem było wykorzystywanie w fabrykach dzieci – wyjaśniał.
Kamieniem milowym była wspomniana encyklika, która potępiała bezduszny kapitalizm, prowadzący do wyzysku pracowników w pogoni za wyższymi dochodami właścicieli, krytykując jednocześnie socjalizm i komunizm. – Najważniejszą ideą „Rerum novarum”, która nadała ton doktrynie społeczno-politycznej, jest idea solidaryzmu. Niektórzy używają zwrotu „idea solidarności”. To nawiązanie pojęciowe pomiędzy dokumentem Leona XIII, a tym, co się stało w Polsce w roku 1980, nazwą do ruchu społecznego – wyjaśnia dr Wójtowicz.
Organizatorami konferencji byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku dr Paweł Warot i Przewodniczący Rady ds. Upamiętniania Działalności NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Michał Grabianka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.