75. rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki
14 września 2022 | 15:37 | tk, tm, MKiDN | Białystok Ⓒ Ⓟ
Dziś przypada 75. rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki – duszpasterza ludzi pracy związanego z „Solidarnością” i zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy SB. W Okopach, rodzinnej wsi ks. Jerzego, powstanie muzeum poświęcone życiu beatyfikowanego kapłana. Projekt przygotowało studio architektoniczne Nizio Design International, które w Polsce zrealizowało już wiele wyjątkowych inwestycji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
W niedzielę w Suchowoli, rodzinnej parafii ks. Popiełuszki, sprawowano Mszę św. w 75. rocznicę jego urodzin. – Święci nie umierają, ale rodzą się do nowego życia. A moc ich oddziaływania jest silniejsza i dociera do coraz szerszych kręgów ludzi otwartych na posługę myślenia, świadectwo wiary i heroicznej miłości – mówił w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Suchowoli abp Józef Guzdek. W modlitwie uczestniczyli m.in. związkowcy NSZZ „Solidarność”, parlamentarzyści oraz władze województwa podlaskiego.
Po Mszy św. miało miejsce wspomnieniowe spotkanie o bł. ks. Jerzym, a teatr Nie Teraz przygotował spektakl „Pokonać piekło”. W sobotę natomiast rocznicowe uroczystości odbywały się we wsi Okopy, gdzie ks. Jerzy przyszedł na świat. Można tam było wysłuchać koncertu pt. „Psalmy z Podlasia” w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej, solistów i Wrocławskiego Chóru Akademickiego pod dyrekcją Piotra Rubika. Podlaskie obchody 75. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały zorganizowane pod narodowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Wcześniej, 7 września, w rodzinnej miejscowości kapelana „Solidarności”, rodzinna fundacja Popiełuszków „Dobro” przekazała Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku ok. 1 ha terenu we wsi, gdzie będzie zbudowane Muzeum imienia bł. ks. Jerzego.
Jak podkreślił dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski, ks. Jerzy Popiełuszko jest upamiętniony w wielu miejscach, w różnych formach, ale upamiętnienie go w miejscu, gdzie się urodził, jest czymś zupełnie wyjątkowym.
Trwa zbieranie pamiątek do muzeum i informacji o Błogosławionym męczenniku z Podlasia. Jest już także gotowy projekt architektoniczny. Według wstępnych założeń, muzeum ma powstać do jesieni 2024 r.
Projekt budowy Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach przygotowało studio architektoniczne Nizio Design International, które w Polsce zrealizowało już wiele wyjątkowych inwestycji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
Muzeum bł. księdza Jerzego Popiełuszki będzie oddziałem współprowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podlaskie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Celem Muzeum będzie gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem, działalnością i spuścizną bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom jego życia.
Na wystawie stałej zwiedzający będą mogli zobaczyć m. in. rekonstrukcję warszawskiego mieszkania ks. Popiełuszki przy ul. Chłodnej, którego wystrój wraz z meblami i pamiątkami, będzie przeniesiony do muzeum. W placówce znajdzie się również przestrzeń dla ekspozycji czasowych, sala audytoryjna, a także biblioteka z czytelnią i kawiarnią.
Kształt bryły budynku będzie nawiązywać do prostoty przydrożnych kaplic, wiejskich domów czy lokalnych kościołów Podlasia i wschodniego Mazowsza, łącząc w sobie tradycyjną architekturę z nowoczesnością. Jego centrum będzie stanowiło Miejsce Skupienia, które przybierze formę kapliczki przykrytej dwuspadowym dachem.
Do budowy muzeum wykorzystane mają być występujące lokalnie kruszywa kamienne i żwir. Elewacja zostanie wykonana z betonowych bloków, między którymi pojawią się pionowe i poziome prześwity, które wpuszczą do wnętrza naturalne światło. Taki zabieg będzie miał symboliczny wymiar – przypomni o tragicznej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ale też wydobędzie z konstrukcji znak krzyża.
Z kolei podążając w kierunku znajdującego się niedaleko lasu, będzie można zatrzymać się na krawędzi emblematycznej tamy. Po ścianie uskoku będą spływać strumienie wody. Betonowa konstrukcja i szum wody to symboliczne nawiązanie do tamy we Włocławku – miejsca śmierci bł. ks. Popiełuszki, a także do wody jako symbolu życia i obmycia z grzechów.
***
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z “Solidarnością” i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z przytaczaną przez siebie ewangeliczną zasadą “zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.
19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.
Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.