Kard. Krajewski spotkał się z łacińskim episkopatem Ukrainy
14 września 2022 | 16:19 | st (KAI) | Latyczów Ⓒ Ⓟ
We wtorek 13 września w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w środkowej części Ukrainy, w obwodzie chmielnickim odbyło się braterskie spotkanie biskupów obrządku łacińskiego Ukrainy z prefektem watykańskiej Dykasterii do spraw Posługi Miłosierdzia, kardynałem Konradem Krajewskim.
Kard. Krajewski przekazał gratulacje i słowa poparcia od papieża Franciszka. Zaznaczył, że za każdym razem, począwszy od 24 lutego, podczas modlitwy Anioł Pański i cotygodniowej audiencji generalnej papież przypomina światu o wojnie na Ukrainie. Ukraina jest w jego sercu, a wizyta papieskiego jałmużnika jest wyrazem troski i pamięci Ojca Świętego. Ponadto wsparcie Stolicy Apostolskiej dla ofiar na Ukrainie trwa od 2014 roku i będzie kontynuowane w przyszłości – zapewnił prefekt Dykasterii do spraw Posługi Miłosierdzia.
Wieczorem biskupi wraz z kard. Krajewskim odprawili Mszę św. przy obrazie Matki Boskiej Latyczowskiej. We wtorek kardynał odwiedził także wspólnoty parafialne i ośrodki duszpasterskie w Winnicy. Dzisiaj papieski wysłannik ma dotrzeć do Odessy, a następnie uda się na wschód Ukrainy. Kard. Krajewski zatrzyma się w drodze na południe i wschód Ukrainy, aby odwiedzić wspólnoty i duchowieństwo.
Dzisiaj 14 września, w sanktuarium Męki Pańskiej w Szargorodzie nastąpi uroczyste zakończenie Roku Krzyża Świętego z udziałem Episkopatu Ukrainy. O godzinie 12:00 sprawowano Mszę św. transmitowaną przez media katolickie.
Od 1606 roku w Latyczowie znajduje się słynny dawny klasztor dominikański z cudownym obrazem Matki Boskiej Latyczowskiej. Klasztor został zniszczony podczas okupacji tureckiej, ale w latach 1702-1724 został odbudowany w stylu barokowym. Ze względu na wielką liczbę cudów i łask, jakich doznawali tutaj pielgrzymi, papież Pius VI w 1778 roku wydał dekret o koronacji obrazu.
Po stłumieniu Powstania listopadowego władze rosyjskie w 1832 roku zlikwidowały klasztor, a sanktuarium przejęli księża diecezjalni. W 1854 roku kościół został uszkodzony na skutek pożaru. W 1920 roku w obawie przed wojskami bolszewickimi wywieziono cudowny obraz i obecnie oryginał obrazu znajduje się w Lublinie w kaplicy Zgromadzenia Służek NMP. W 2006 roku w Latyczowie została wprowadzona kopia obrazu, która została poświęcona w Krakowie przez papieża Benedykta XVI.
W 1935 roku klasztor był miejscem czystek stalinowskich, w jego katakumbach spoczywają tysiące zamordowanych. W czasie II wojny Niemcy „wyprostowali” drogę przez Latyczów (Lwów – Front Wschodni), prowadząc ją przez tereny ogrodów klasztornych i niszcząc zabytkowe mury klasztorne. Drogę tę budowali Żydzi, którzy po jej ukończeniu zostali zamordowani. Klasztor, w czasach Breżniewa, miał zostać wysadzony w powietrze. Nie doszło do tego, dzięki jednemu z ówczesnych pracowników „kijowskiej architektury”, pochodzącego z Latyczowa, który wstawił się za jego pozostawieniem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.