Bp Nitkiewicz: wywyższając dziś krzyż, czynimy to dla siebie i dla innych
14 września 2022 | 19:50 | apis | Święty Krzyż Ⓒ Ⓟ
Wywyższając dziś krzyż, czynimy to dla siebie i dla innych – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas głównych uroczystości odpustowych Podwyższenia Drzewa Krzyża, które odbyły się 14 września na Świętym Krzyżu.
Podczas trwającego od minionej niedzieli wielodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Mszy św. sprawowanej przy ołtarzu polowym przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją: ojcowie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na czele z prowincjałem Vitalijem Podolanem OMI, superiorem Delegatury Misjonarzy Oblatów na Ukrainie oraz kapłani przybyli z pielgrzymami.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych regionu świętokrzyskiego. Znaczną część uczestników stanowili pątnicy z diecezji sandomierskiej, dla których co roku dedykowany jest ten dzień modlitwy. Nie zabrakło także wiernych z diecezji kieleckiej i radomskiej.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz mówił w homilii o historii kultu relikwii Krzyża świętego i o jej biblijnych korzeniach.
– Kiedy dzisiaj razem z całym Kościołem wywyższamy krzyż, czynimy to dla siebie i dla innych. W dokonanej na nim ofierze Jezusa Chrystusa jest bowiem zbawienie dla całej ludzkości – podkreślał ordynariusz.
– Im bardziej świat okazuje wrogość krzyżowi, tym mamy unosić go wyżej i wyżej, zginając przez nim kolana i trwając w adoracji. Chodzi o otworzenie się na zbawczą moc Chrystusa, Który odpuszcza winy, a zarazem o to, by światło krzyża i płynące z niego przesłanie, oświeciło całe nasze życie, nasze decyzje i czyny – dodał.
Zdaniem biskupa, w przeciwnym razie ulegniemy pokusom złego i własnym słabościom. A przecież od tego, czy wyznamy, że Jezus Chrystus jest Panem, zależy zbawienie.
Na zakończenie Eucharystii ordynariusz udzielił pasterskiego błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Następnie odbyło się indywidualne błogosławieństwo świętymi relikwiami każdego ze zgromadzonych.
15 września będzie dniem modlitwy za wspólnoty Żywego Różańca. W piątek do świętokrzyskiego sanktuarium będą pielgrzymować leśnicy, sadownicy, ogrodnicy, plantatorzy i pszczelarze.
W sobotę przyjadą z całej Polski grupy Rycerstwa Niepokalanej. Zakończenie tygodniowych obchodów odpustu nastąpi w niedzielę. Ostatniego dnia odpustu ojcowie oblaci zapraszają szczególnie osoby chore i starsze.
Inicjatorem wielodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.