Abp Depo: trzeba było mieć heroizm wiary Maryi, żeby nie uciec spod krzyża
15 września 2022 | 14:58 | Ks. mf, mor, niedziela.pl | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
– Trzeba mieć dar odwagi, aby patrzeć na krzyż Chrystusa i nie uciec od własnego krzyża – powiedział abp Wacław Depo. W święto Podwyższenia Krzyża Świętego metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. z okazji dekanalnego dnia chorych w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.
Komentując drugie czytanie z Listu św. Pawła Apostoła do Filipian, metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że Chrystus „uniżył się do tego stopnia solidarności z człowiekiem, że został podwyższony na krzyżu, aby wypełnić wolę Ojca”.
– Czy można to zrozumieć, że tajemnica węża obecna już w Księdze Rodzaju przy grzechu pierworodnym, ukazana w tajemnicy obrazu z wężem miedzianym wywyższonym na pustyni, spełni się poprzez tajemnicę odwiecznego planu Boga w chwili przyjścia Syna Bożego na ziemię? – pytał abp Depo.
Zaznaczył, że swoje wyjaśnienie znajduje ona w Ewangelii według św. Jana. – Trzeba, aby podwyższono Syna Człowieczego ponad ziemię na wzgórzu Golgoty, by świat nie został potępiony, skazany na zagładę, na unicestwienie jednym aktem Boga sprawiedliwego, ale po to, by świat ten przez Chrystusa, a w Nim każdy bez wyjątku człowiek, został zbawiony – podkreślił metropolita częstochowski.
Celebrans wskazał, że zamiast pytać, dlaczego istnieją cierpienie i śmierć, powinniśmy się zastanowić, komu możemy ofiarować swoją tajemnicę cierpienia. – Tak jak matka rodząca dziecko cierpi, ale wie, dla kogo cierpi. Podobnie jest na płaszczyźnie naszej wiary. Kiedy nie rozumiemy krzyża naszych bliskich, dotkniętych cierpieniem, krzyża straty bliskich, wszystkich cierpień fizycznych czy duchowych, trzeba mieć dar odwagi, aby patrzeć na krzyż Chrystusa i nie uciec od własnego krzyża – przekonywał metropolita częstochowski.
Abp Depo podkreślił rolę Maryi, Matki, którą otrzymaliśmy z wysokości krzyża. – Po ludzku patrząc, mogła przecież uciec i powiedzieć, że Jej służba planowi Bożemu była jakimś wielkim złudzeniem, a Ona uwierzyła słowom powiedzianym od Pana. Uwierzyła również w sens tej boleści, która była Jej zapowiedziana przez mędrca Symeona. (…) Ponadto, kiedy stała pod krzyżem, słyszała: zejdź, to Ci uwierzymy! Innych wybawiał, a siebie nie może wybawić? – przypomniał metropolita częstochowski i dodał: – Trzeba było mieć heroizm wiary Maryi, żeby nie uciec spod krzyża.
Abp Depo powiedział za Benedyktem XVI, że „każdy, kto podchodzi pod krzyż, każdy, kto wierzy w Jezusa Chrystusa, nie jest samotny, nie jest skazany na odizolowanie, na beznadziejność swojego cierpienia”. – Przebite Serce Jezusa to wynik nie tylko owej sprawiedliwości Boga, ale Bożego miłosierdzia, pochylenia się nad człowiekiem. To On nas wybawia od lęków tego świata i od wszelkich zagrożeń, które mogą prowadzić do zagłady świata – wyjaśnił.
Na zakończenie Mszy św., przy śpiewie Litanii Loretańskiej, metropolita częstochowski udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Wierni modlili się również o pokój na Ukrainie w obchodzonym w święto Podwyższenia Krzyża Świętego Dniu Modlitw za Ukrainę.
Tradycyjnie we wrześniu odbywają się pielgrzymki osób chorych do sanktuariów na terenie archidiecezji częstochowskiej. W tym roku pielgrzymkom w dniach 14-23 września przewodniczą częstochowscy biskupi: abp Wacław Depo, bp Andrzej Przybylski i bp senior Antoni Długosz.
We wrześniu, kiedy w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest święto Podwyższenia Krzyża Świętego i wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, na diecezjalne kalwarie i do maryjnych sanktuariów przybywają chorzy i cierpiący.
W tym roku chorzy i starsi wiekiem wraz ze swoimi duszpasterzami pielgrzymują do sanktuariów i świątyń wyznaczonych w poszczególnych regionach archidiecezji częstochowskiej. Pielgrzymki odbywają się do: archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie, kościoła św. Wojciecha BM w Częstochowie, bazyliki p.w. Wniebowzięcia NMP w Gidlach, sanktuarium NMP Matki Życia w Rozprzy, kolegiaty p.w. Nawiedzenia NMP w Wieluniu, Sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce oraz Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie.
Początki Pielgrzymek Chorych w archidiecezji częstochowskiej, w takim kształcie jak obecnie, sięgają roku 1993. Ich inicjatorem był abp Stanisław Nowak pierwszy metropolita częstochowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.