Kielczanie uczcili ofiary sowieckiej agresji na Polskę
17 września 2022 | 15:56 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Na kieleckich cmentarzach, pod pomnikami i w kościele Garnizonowym kielczanie – modlitwą, apelami i składaniem kwiatów – oddali hołd wszystkim ofiarom agresji ZSRR na Polskę, której 83. rocznica przypada dzisiaj.
Uroczystości przed Pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach rozpoczęło odśpiewanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Modlitwę odmówił ks. dr Tomasz Gocel. List do uczestników uroczystości skierował minister Piotr Wawrzyk.
„Tragedia ta dotknęła osobiście moją rodzinę. Słuchając opowieści dziadków, pobierałem lekcję historii i dowiadywałem się o tragicznych losach tysięcy rodzin” – napisał wiceminister.
– Ilu dokładnie Polaków, w wyniku różnych form represji, zginęło – nie dowiemy się nigdy, ale to dzięki nim możemy żyć w wolnym kraju – mówił Stanisław Wierzbicki, prezes Wojewódzkiego Oddziału Związku Sybiraków w Kielcach.
W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe z kieleckich szkół. Znaczenie obecności młodzieży zauważył i podkreślił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. – To młodzi muszą upomnieć się o naszą suwerenność. Tego typu spotkania są ważne, bo oddajemy cześć tym, którzy polegli i tym, którzy przeżyli, ale przede wszystkim kierujemy nasze słowa do tych, którzy idą po nas, aby w sercu mieli poczucie odpowiedzialności za Polskę – zaznaczył.
Następnie uroczystości przeniosły się pod Pomnik Katyński na Cmentarzu Partyzanckim. Tam głos zabrała Anna Łakomiec, prezes kieleckiej Rodziny Katyńskiej. – Nasi członkowie od 30 lat poświęcają czas i ogromne zaangażowanie, by pamięć o naszych przodkach – ofiarach Golgoty Wschodu, nie wygasła. Coraz mniej naocznych świadków tych tragedii. Dzięki pomocy IPN, współpracy, profesjonalnym działaniom pracowników, udaje nam się dbać o tę pamięć – mówiła Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia, dziękując szczególnie młodzieży za zainteresowanie tematem.
Wśród licznych i cennych inicjatyw podejmowanych przez członków Stowarzyszenia, wiele zapisało się w historii oraz przestrzeni miasta i regionu. Jedną z pierwszych była budowa w 1990 r. na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach pomnika „Pomordowanym na nieludzkiej ziemi”. Dzięki staraniom kombatantów Armii Krajowej wspieranych przez Rodzinę Katyńską powstał monument, będący symbolem katyńskiego ludobójstwa. Dwukrotnie rozbudowywany w latach 1996 i 2016 upamiętnia 396 ofiar zbrodni z regionu świętokrzyskiego.
Za ofiary radzieckiej agresji modlono się także podczas Mszy św. w kieleckim kościele Garnizonowym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.