Bp Marcinkowski: racje Boga są ważniejsze od racji człowieka
20 września 2022 | 20:56 | eg | Przasnysz Ⓒ Ⓟ
O tym, że człowiek dopiero wtedy potwierdza swoją wiarę, gdy ma więcej wątpliwości co do siebie niż do Boga, powiedział bp Roman Marcinkowski w Przasnyszu. W tamtejszej parafii pw. św. Wojciecha (farnej) modlił się w miejscu, w którym w 1550 roku ochrzczony został św. Stanisław Kostka, główny patron diecezji płockiej.
Bp Roman Marcinkowski w czasie homilii poprosił wiernych, aby zastanowili się, czy rzeczywiście są ludźmi wierzącymi. Stwierdził, że łatwo jest „zagubić Jezusa w życiu”: gdy człowiek goni za pieniądzem i dobrobytem, przyjemnościami i słabościami, gdy bezkrytycznie przyjmuje wzory tego świata. Zdarza się też, że człowiek nie ma odwagi przyznać się do swojej wiary.
– Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile niewiary jest w naszej deklarowanej wierze. Obszar niewiary najdokładniej zakreśla strefa naszych grzechów. Każdy grzech, zwłaszcza ciężki, pokazuje nam te miejsca, których jeszcze Bogu nie powierzyliśmy i w których bardziej polegamy na sobie niż na Bogu – powiedział biskup senior.
***
Św. Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie na Mazowszu. Jego rodzice: Jan Kostka, kasztelan zakroczymski i Małgorzata z Kryskich, pochodząca z Drobina koło Płocka, byli bardzo religijni. Ochrzczony został w kościele parafialnym św. Wojciecha w Przasnyszu. Miał czworo rodzeństwa: trzech braci – Pawła, Wojciecha i Mikołaja oraz siostrę Annę. Bracia Wojciech i Mikołaj zmarli w dzieciństwie. W kościele chrztu Świętego, w tzw. kaplicy Kostków, spoczywają prochy rodziców i braci Stanisława.
Św. Stanisław Kostka zasłynął z tego, że wbrew woli rodziców postanowił wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Aby zrealizować swój cel, przeszedł pieszo około 1.500 km. Do Rzymu dotarł w 1567 r. Generał zakonu o. Franciszek Borgiasz, późniejszy święty, zadecydował mimo trudności o przyjęciu Stanisława do nowicjatu wbrew woli rodziców. W nowicjacie Stanisław był wzorem zakonnika, miał szczególne nabożeństwo do Maryi, którą nazywał swoją Matką i Panią.
10 sierpnia 1568 r. zachorował, miał przeczucie bliskiej śmierci. Prosił Matkę Bożą, by Jej Wniebowzięcie mógł przeżywać w niebie. Stan jego zdrowia nagle się pogorszył, poprosił więc o spowiedź, przyjął komunię św. i sakrament chorych. Odszedł do domu Ojca mając 18 lat, dnia 15 sierpnia 1568 r. Kościół ogłosił go błogosławionym w roku 1605, a świętym w roku 1726. Św. Stanisław Kostka jest głównym patronem diecezji płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.