Bp Piotrowski: u Grobu Bożego prosić będziemy o nowe powołania
22 września 2022 | 13:15 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
U Grobu Bożego uwielbimy Chrystusa, który swą moc okazał i przez zmartwychwstanie otworzył ludziom przyszłość w Bogu, której jako kapłani jesteśmy sługami oraz prosić będziemy o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego – tymi m.in. słowami bp Jan Piotrowski zaprasza wszystkich kapłanów diecezji kieleckiej na pielgrzymkę do sanktuarium w Miechowie. Odbędzie się ona w sobotę 15 października.
„W drogę do Bożego Grobu wybrała się jako pierwsza Maria Magdalena” – przypomina w słowie do kapłanów bp Jan Piotrowski.
Jak tłumaczy „niezwykłą wiadomością, że grób Jezusa jest pusty, zainspirowała Apostołów i oni także udali się do miejsca pogrzebania Jezusa. Dlatego św. Jan Paweł II nazwał ją Apostołką Apostołów”.
Uzasadniając pielgrzymki do grobu Pańskiego, w tym do Miechowa, zwanego „polską Jerozolimą”, biskup podkreśla, że „prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa, o pustym grobie nie może być przemilczana, ale głoszona całemu światu”, dlatego „pielgrzymki do Grobu Bożego w Jerozolimie wciąż trwają. Trwają także do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie”.
Na wydarzenie w sobotę 15 października złoży się kilka elementów. Eucharystię o godz. 12.00 pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego poprzedzi kapłańska adoracja Najświętszego Sakramentu oraz konferencja wygłoszona przez ks. prałata Jerzego Bieleckiego pt. „Tajemnica Grobu Bożego w Miechowie”. W programie dnia przewidziano także wspólnotową modlitwę przedpołudniową i Godzinki o Grobie Chrystusowym oraz wspólny posiłek.
Zgromadzenie kapłanów diecezji kieleckiej przy Pustym Grobie służy m.in. upowszechnianiu wiedzy o wyjątkowości miechowskiego sanktuarium, które łączy się z historią zakonu bożogrobców i zbudowaniem przez nich Grobu Bożego, uznawanego za najwierniejszą replikę jerozolimskiego grobu Bożego na świecie.
Bożogrobców do Miechowa sprowadził w XII w. komes Jaksa herbu Gryf i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy. Świątynia pw. Grobu Bożego była konsekrowana przez bp. Gedkę 15 lipca 1185 r. Pierwszy grób wzniesiony przez Bożogrobców nie istnieje, kopia pochodzi z czasów wielkiego remontu, zakończonego ok. 1530 r. W renesansowej kaplicy umieszczono kopię Grobu Chrystusa wzorowaną na jerozolimskim. Dolna kamienna część grobu trwa niezmiennie od XVI w., górna część została dobudowana w XVIII w.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.