Ks. Lombardi o potrzebie potwierdzania spójności między różnymi pontyfikatami
23 września 2022 | 18:33 | xad,st (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Fundacje papieskie „są zobowiązane do podkreślania misji papieży oraz do potwierdzania ciągłości, spójności i harmonii pełnionej przez nich posługi Piotrowej” – stwierdził podczas międzynarodowego sympozjum zorganizowanego z okazji 40-lecia Fundacji Jana Pawła II przewodniczący watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera-Benedykta XVI, ks. Federico Lombardi SJ.
Szef Fundacji Benedykta XVI, a także jeden z twórców watykańskiego ośrodka radio-telewizyjnego wspomniał przede wszystkim inspirację, jaką do pracy z mediami dawał Jan Paweł II. Papież – zdaniem ks. Lombardiego – widział w telewizji, mającej czas swojej prosperity w tamtych latach, narzędzie służące budowaniu relacji i zbliżaniu ludzi do siebie.
W dalszej części swojego wystąpienia ks. Lombardii wskazał na charakterystykę Fundacji Benedykta XVI i jej wielowymiarową działalność, starając się przy tym „wskazać, w jakich aspektach widzimy perspektywy współpracy lub wspólnych przedsięwzięć, aby lepiej osiągnąć wspólne cele, które też możemy określić”.
Ks. Lombardii stwierdził, że są „pewne aspekty, które mogą zasługiwać na wspólną refleksję”. Wśród nich zaś to, że fundacje papieskie „są zobowiązane do podkreślania misji papieży oraz do potwierdzania ciągłości, spójności i harmonii pełnionej przez nich posługi Piotrowej”, jak i to, że wszyscy trzej papieże (Jan Paweł II, Benedykt XVI i Jan Paweł I) uczestniczyli w Soborze Watykańskim II. Zaproponowali jego realizację jako wytyczną swojego pontyfikatu.
Były dyrektor watykańskich mediów wskazał także na związek między Janem Pawłem I a Janem Pawłem II. Wystarczy przypomnieć ciągłość pontyfikatów wyrażoną przyjęciem podwójnego imienia związanego z dwoma papieżami soboru, Janem XXIII i Pawłem VI – stwierdził o. Lombardii SJ. Jezuita podkreślił również, że współpraca między kard. Ratzingerem i papież Wojtyłą – trwająca dobre 24 lata za pontyfikatu Jana Pawła II, prawie cały pontyfikat – jest czymś bardzo ważnym w życiu i posłudze obu postaci. – Tak bardzo, że nie sposób myśleć o jednym nie myśląc o drugim – podkreślił ks. Lombardii SJ.
Na zakończenie swojego wystąpienia były dyrektor watykańskich mediów podkreślił, że obaj papieże są uznani jako poprzednicy i prekursorzy dzieła dzisiejszego papieża Franciszka, w którym „nieustannie odnajdujemy znaki i owoce ich dziedzictwa”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.