V Ogólnopolski Kongres Hlondowski
25 września 2022 | 09:58 | ks. mk, tk | Rumia Ⓒ Ⓟ
„Mocno stój przy wierze ojców i trwaj przy świętej wierze”. To przewodnie hasło V ogólnopolskiej konferencji poświęconej myśli sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, która odbyła się w sobotę w Rumi. Głównym organizatorem wydarzenia była Akcja Katolicka.
Tegoroczna edycja konferencji miała ścisły związek z 90. rocznicą powołania przez kard. Augusta Hlonda Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Obrady poprzedziła Msza św. sprawowana w sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki.
W homilii biskup przywołał postać Koheleta, który poszukiwał szczęścia. Podejmując refleksję nad przemijaniem i śmiercią, które dotykają wszystkich ludzi, zaznaczył, że Kohelet przypomina o Bogu i życiu wiecznym. – Ten starotestamentalny mędrzec podświadomie wskazuje, że skoro jest Bóg, z którego osądem trzeba się liczyć, to życie człowieka znaczy więcej, że musi być życie wieczne, że musi być zmartwychwstanie, światło dla naszego życia. To światło dociera do nas już teraz przez Ewangelię – podkreślił hierarcha.
Mówiąc o zadaniach Akcji Katolickiej bp Szlachetka przypomniał, że celem organizacji jest przeszczepianie świętej nauki Kościoła na grunt świecki i kształtowanie życia chrześcijan według zasad wiary. Fundamentem świętej nauki Kościoła jest zmartwychwstanie, które stanowi uwieńczenie Bożego planu zbawienia – wyjaśnił biskup.
W tym kontekście przypomniał słowa kard. Augusta Hlonda: „Akcja Katolicka to organizacja realnego czynu, który oparty o przyszłość, dziś walczy o jutro, by przybliżyć wielką godzinę ludzkości, w której Chrystus będzie Zwycięzcą, Panem i Królem”.
Po Mszy św. rozpoczęły się obrady kongresu. Joanna M. Olbert, prezeska Akcji Katolickiej w archidiecezji gdańskiej zwróciła uwagę, że słowa kard. Hlonda są wciąż aktualne. – Szczególnie w chwilach zamętu, walki z Kościołem są wezwaniem do podejmowania działań, które będą przeciwstawiały się postępującej sekularyzacji, relatywizacji sumień. Każdy z nas jest do tego powołany i może wiele dobrego uczynić w miarę swoich możliwości, predyspozycji, talentów. Niech dzisiejszy kongres będzie okazją do poznania jego nauczania – mówiła Olbert.
W swoich wystąpieniach prelegenci wskazywali na wciąż aktualne nauczanie prymasa Hlonda. Prezentacje dotyczyły troski Sługi Bożego o Polonię zagraniczną, jego nauczania na temat rodziny i młodzieży. Podjęto refleksję nad katolicką etyką pracy, opanowania siebie i zmagania się ze sobą. Zwrócono uwagę na kontynuację myśli kar. Hlonda w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Zaprezentowano również wskazania dla Akcji Katolickiej autorstwa Sługi Bożego.
August Hlond urodził się 5 lipca 1881 r. na pograniczu Brzęczkowic i Mysłowic. W 1897 r. złożył śluby zakonne w zgromadzeniu księży salezjanów. 24 czerwca 1926 r. został mianowany przez Piusa XI arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim – prymasem Polski. 20 czerwca 1927 r. został kreowany kardynałem.
W 1939 r. opuścił wraz z rządem Polskę, udając się początkowo do Rumunii. 19 września 1939 r. przybył do Watykanu. Od 9 czerwca 1940 do 6 kwietnia 1943 r. przebywał w Lourdes, gdzie informował przywódców Zachodu o sytuacji w okupowanej Polsce. Zmuszony przez rząd Vichy, przeniósł się do opactwa w Hautecombe koło Aix-les-Bains. 3 lutego 1944 r. został aresztowany przez gestapo i internowany w Paryżu, a potem kolejno w klasztorach w Bar-le-Duc i Wiedenbrück (w Westfalii).
Po wyzwoleniu przez wojska amerykańskie udał się do Rzymu, skąd 20 lipca 1945 r. wrócił do Poznania. Pierwszymi decyzjami, jakie podjął po powrocie do kraju, była reorganizacja Kościoła na Ziemiach Północnych i Zachodnich, włączonych do Polski.
Kardynał zmarł 22 października 1948 r. w Warszawie. Został pochowany w podziemiach archikatedry św. Jana w
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.