Abp Ryś podczas obłóczyn: nie chowajcie się za wysokie płoty
25 września 2022 | 14:00 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
Obłóczyny kleryków trzeciego roku WSD odbyły się w sobotni wieczór w parafii pw. Chrystusa Króla w Łodzi. Sutanny dla 6 alumnów łódzkiego seminarium oraz 5 alumnów Seminarium 35+ pobłogosławił abp Grzegorz Ryś.
W homilii metropolita łódzki zachęcał alumnów, by każdego człowieka traktowali jak dar. „Jak tego nie ma, to będziecie się chować przed ludźmi za te swoje sutanny, a potem za wysokie płoty, a potem będzie napis – uwaga zły pies” – przestrzegł abp Ryś.
„Ta szata może się okazać barierą pomiędzy wami, a ludźmi” – mówił metropolita łódzki nawiązując do przypowieści o bogaczu i Łazarzu. Zaznaczył, że jest czymś przerażającym, że sutannę czy habit można traktować nie jako znak, który zaprasza do siebie lecz znak oddzielający od innych.
„Już nie jestem taki, jak inni pozostali. Wtedy ta sutanna staje się wyznacznikiem poziomu konsumpcji – to bardzo bolesne ale też prawdziwe. Jak to było: 'złote, a skromne'” – cytował metropolita łódzki słynną frazę z filmu „Kler”
Abp Ryś wskazywał, że obok człowieka, drugim darem dla chrześcijanina jest Biblia. „To jest księga, którą ciągle masz otwierać, czytać, słuchać. Bóg chce z nami mówić, Bóg chce do mnie mówić, Bóg ma dla mnie słowo. Otworzyć się na to słowo nie jest niczym trudnym, ale z prośbą oczekiwaniem: przemów do mnie!” – podkreślił metropolita łódzki.
Metropolita łódzki przypomniał alumnom, że ich droga do kapłaństwa potrwa jeszcze kilka lat i zachęcił, by byli otwarci na dary Boga. „Każda osoba, która przychodzi do ciebie od Boga jest darem i Słowo jest darem. Jak tych dwóch darów nie odkryjecie, to będziecie tylko chodzić w sutannach. Nie daj Bóg” – zakończył kaznodzieja.
Po homilii miał miejsce obrzęd admissio. Po wezwaniu imiennie kandydatów do święceń, przewodniczący liturgii zapytał ich w imieniu Kościoła – czy w wyznaczonym przez Kościół czasie chcą przyjąć święcenia diakonatu i prezbiteratu. Następnie metropolita łódzki odmówił modlitwę i poświecił sutanny.
W nowym roku akademickim 2022/2023 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi swoje studia podejmie 38 alumnów.
Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku dekretem pierwszego ordynariusza ówczesnej diecezji łódzkiej – ks. bpa Wincentego Tymienieckiego, a pierwszym rektorem, tej jednej z najstarszych uczelni Łodzi, został ks. Jan Krajewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.