Anioł Pański z papieżem Franciszkiem | 25 września 2022
Rok: 2022
Autor: Papież Franciszek
Drodzy bracia i siostry!
Na zakończenie tej celebracji pragnę podziękować wam wszystkim, którzy wzięliście w niej udział, reprezentując Lud Boży, który jest we Włoszech. Jestem też wdzięczny kardynałowi Zuppi, który stał się jego wyrazicielem. Gratuluję wspólnocie diecezjalnej Matera-Irsina wysiłku organizacyjnego i gościnności. Dziękuję też wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w ten Kongres Eucharystyczny.
Teraz, przed zakończeniem, zwracamy się do Maryi Dziewicy, Niewiasty Eucharystycznej. Jej zawierzamy drogę Kościoła we Włoszech, aby w każdej wspólnocie czuć było woń Chrystusa – żywego Chleba, który zstąpił z nieba. I przyzywamy jej matczynego wstawiennictwa w najpilniejszych potrzebach świata.
Myślę w szczególności o Mjanmie. Od ponad dwóch lat ten szlachetny kraj jest nękany przez poważne starcia zbrojne i przemoc, które spowodowały jakże wiele ofiar i wysiedlenia wielu osób. W tym tygodniu dotarł do mnie krzyk cierpienia z powodu śmierci dzieci w zbombardowanej szkole. Oby wołanie tych maluczki nie pozostało bez echa! Takie tragedie nie mogą mieć miejsca!
Niech Maryja, Królowa Pokoju, pocieszy naród ukraiński i wyjedna dla przywódców państw siłę woli do natychmiastowego znalezienia skutecznych inicjatyw, które doprowadzą do zakończenia wojny.
Przyłączam się do apelu biskupów Kamerunu o uwolnienie ośmiu osób porwanych w diecezji Mamfe, w tym pięciu księży i siostry zakonnej. Modlę się za nich i za mieszkańców prowincji kościelnej Bamenda: niech Pan obdarzy pokojem serca i życie społeczne tego umiłowanego kraju.
W dzisiejszą niedzielę Kościół obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, na temat: „Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami”. Ponówmy wysiłek na rzecz budowania przyszłości według Bożego planu: przyszłości, w której każda osoba znajduje swoje miejsce i jest szanowana; w której migranci, uchodźcy, osoby przesiedlone i ofiary handlu ludźmi mogłyby żyć w pokoju i z godnością. Bo Królestwo Boże realizuje się z nimi, bez wykluczenia. To także dzięki tym braciom i siostrom wspólnoty mogą wzrastać na płaszczyźnie społecznej, ekonomicznej, kulturowej i duchowej; a dzielenie się różnymi tradycjami ubogaca Lud Boży. Zaangażujmy się wszyscy w budowanie bardziej integracyjnej i braterskiej przyszłości!
st