Bp Milewski: bądźmy wyznawcami Chrystusa – Nauczyciela odwagi
25 września 2022 | 20:07 | eg | Sulerzyż Ⓒ Ⓟ
O tym, aby nie bać się wyznawać wiary chrześcijańskiej i nie lękać otaczającego świata, mówił bp Mirosław Milewski w Sulerzyżu w diecezji płockiej. Podczas wizytacji parafii pw. Mikołaja udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży.
Bp Milewski powiedział w Sulerzyżu, że czasy, w których żyjemy, to „wielkie wyzwanie i próba”: – Doświadczamy kruchości ludzkiego życia, czujemy się zagrożeni, martwimy się o przyszłość naszą i bliskich, tracimy poczucie bezpieczeństwa. Nie możemy jednak się tym lękom poddać. Jesteśmy wyznawcami Chrystusa – Nauczyciela odwagi – podkreślił.
Przypomniał, że 22 października 1978 roku Jan Paweł II, kilka dni po swoim wyborze, wypowiedział donośnym głosem znamienne słowa: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Nie lękajcie się!”. Był to program papieski stawiający w centrum Chrystusa, ale również skupiający się na człowieku – człowieku, który żyjąc w jakiejkolwiek społeczności i jakichkolwiek czasów nie może wstydzić się swojej wiary czy jej wyznawania.
– Nie może wstydzić się przyklęknąć przy konfesjonale, nosić krzyżyk, zdjąć czapkę przed przydrożnym krzyżem czy przeżegnać się przed kapliczką. Nie powinien lękać się tego, że wiara, Bóg, Kościół i parafia są dla niego ważne. Nasze chrześcijańskie życie powinno być „walką w dobrych zawodach o wiarę, zdobywaniem życia wiecznego – głosił biskup.
Zwracając się do kandydatów do sakramentu bierzmowania biskup powiedział, że akt ten powinien w przyszłości przynieść duchowe owoce: pierwszym z nich powinna być żywa wiara, a kolejnym – bycie dobrym człowiekiem: – Egzamin z dojrzałości chrześcijańskiej zaczniecie zdawać po tej Eucharystii, szybko zweryfikuje ją życie – uważał biskup pomocniczy.
Odwołał się do wywiadu z nieżyjącą już Zofią Posmysz, więźniarką trzech obozów koncentracyjnych, posiadaczką Orderu Orła Białego, która w Polskim Radiu współtworzyła słuchowisko „W Jezioranach”.
Zofia Posmysz powiedziała, że przetrwała obozy niemieckie dzięki księdzu katechecie, który przed wojną poradził uczniom, aby odbyli nowennę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, a to da gwarancję, że „nie umrze się bez sakramentów”. W obozach sakramentów nie było, a to utwierdzało panią Zofię, że nie może tam umrzeć. Bp Milewski życzył młodzieży „szacunku do przyjętego sakramentu i wierności mu”.
Parafia pw. św. Mikołaja w Sulerzyżu została powołana do istnienia w XV wieku przez biskupa Jakuba z Korzkwi. Obecną świątynię parafialną 90 lat temu, w roku 1932, konsekrował błogosławiony biskup Leon Wetmański, zamęczony przez Niemców w obozie w Działdowie. W świątyni znajdują się polichromie według projektu prof. Władysława Drapiewskiego. Proboszczem parafii jest ks. Krzysztof Kosewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.