Abp Ryś do kapłanów: nie tylko pasterz zna owce, ale i one – jego
27 września 2022 | 14:06 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
Już po raz szósty w katedrze łódzkiej duchowni diecezjalni i zakonni posługujący na terenie archidiecezji łódzkiej rozpoczęli swoje trzydniowe rekolekcje kapłańskie. W tym roku rekolektanci – wraz z abp. Grzegorzem Rysiem prowadzącym rekolekcje przyglądają się Dobremu Pasterzowi, który jest i powinien być wzorem dla każdego duchownego.
Tekstem pierwszej, poniedziałkowej konferencji był fragment perykopy o Dobrym Pasterzu ( J. 10. 1-18). – Znam owce tylko wtedy, kiedy wiem, że każda z nich jest nabyta Krwią Chrystusa. Dokąd nie mam tej świadomości, tej wiedzy o człowieku, którego spotykam, z którym żyję w jednym Kościele, w jednej wspólnocie – dokąd nie mam tej wiedzy, że jest nabyty drogocenną Krwią Chrystusa, a więc ma nieskończoną wartość – to go jeszcze nie poznałem – mówił do księży abp Ryś.
Zaznaczył, że ten, kto ma głęboko w sobie wpisane, że owce są Pana, może mówić o nich, sobie powierzonych: „są moje”. – „Moja parafia, moja młodzież, moja diecezja…” – znam owce moje. Najemnik tego nie mówi, bo to nie są jego owce, nie zależy mu na nich – podkreślił abp Ryś. Zwrócił też uwagę, że nie tylko pasterz zna owce, również one go znają. Jest to relacja wzajemna.
Metropolita łódzki nawiązał tez do fragmentu Ewangelii wg. Św. Łukasza (Łk 9.44) „Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi”. – My nie lubimy być wydani w ręce ludzi. My lubimy trzymać ludzi w garści – zaznaczył. Podkreślił, że przez wzajemność relacji pasterz staje się w pewien sposób równy i zależny od owiec. – O wiele łatwiejszym modelem od modelu „pasterz i owce” jest model „pan i niewolnicy” – mówił. W tym kontekście zwrócił uwagę na znaczenie otwartości i gotowości do słuchania.
Kończąc konferencję metropolita łódzki zaproponował, aby przypatrując się siedmiu cechom Dobrego Pasterza duchowni zrobili sobie rachunek sumienia i przygotowali się w ten sposób do jutrzejszego sakramentu pokuty i pojednania. – Siedem cech dobrego pasterza Antoniego z Padwy: czystość życia, znajomość Pisma Świętego, elokwencja języka, wstawiennictwo modlitwy, miłosierdzie dla ubogich, dyscyplina względem oddanych, serdeczna troska o ludzi sobie powierzonych – zakończył kaznodzieja.
Po nauce rekolekcyjnej odśpiewano Apel Jasnogórski, a po zakończeniu spotkania metropolita łódzki zaprosił duchownych na wspólny posiłek w domu biskupim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.