Bp Bryl: szukajmy sposobów, by przyprowadzić do Jezusa tych, którzy się zagubili
02 października 2022 | 15:44 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Niech wasza parafia będzie wspólnotą, która szuka sposobów, jak dotrzeć z dobrą nowiną do tych, którzy odwrócili się od Pana Boga, może zobojętnieli, szczególnie teraz po czasie pandemii – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. z okazji 50. rocznicy poświęcenia kościoła i 70. rocznicy erygowania parafii Opatrzności Bożej w Kaliszu.
Biskupa, duchowieństwo i wiernych powitał orionista ks. Antoni Wita, proboszcz parafii, który przypomniał historię powstawania parafii i budowy kościoła. – Powstanie każdej parafii i wybudowanie kościoła jest znakiem, że Bóg żyje pośród swojego ludu.
W homilii biskup kaliski podkreślał, że papież Franciszek zaprasza, abyśmy przeżywali Kościół w trzech odsłonach: komunia, uczestnictwo i misja.
– Kościół jest komunią, ponieważ jest zjednoczony z Bogiem. To zjednoczenie dokonuje się w Słowie Bożym, sakramentach świętych. Ta komunia z Bogiem jest fundamentem relacji, które tworzymy z naszymi braćmi i siostrami – akcentował kaznodzieja.
Dziękował księżom orionistom i parafianom zaangażowanym w rozwój parafii i budowę kościoła. – Chciałbym wyrazić swoją wdzięczność i szacunek wobec księży orionistów oraz każdego i każdej z was, którzy razem tę parafię tworzycie. Bardzo dziękuję za zaangażowanie, otwarte serce, złożone ofiary, ale także za wasze włączenie się przez różnego rodzaju aktywności. W życiu parafii bardzo ważna jest troska, aby każdy mógł tutaj poczuć się jak w domu, żeby ten dom był dla każdego otwarty i przyjazny – mówił hierarcha.
Prosił parafian, aby szukali sposobów, by przyprowadzić do Jezusa tych, którzy się zagubili. – Niech wasza parafia będzie wspólnotą, która szuka sposobów jak dotrzeć z dobrą nowiną do tych, którzy może odwrócili się od Pana Boga, może zobojętnieli, szczególnie teraz po czasie pandemii. Szukajmy razem sposobów, aby ich tutaj przyprowadzić, żeby mogli cieszyć się bliskością Boga – powiedział bp Bryl.
Po Mszy św. biskup poświęcił tablice upamiętniające osoby zaangażowane w budowę świątyni. Następnie odbył się koncert maryjny w wykonaniu chóru z bazyliki św. Józefa w Kaliszu. Świętowanie zakończył piknik w ogrodzie.
Uroczystość poprzedziła nowenna przed obliczem Matki Kościoła.
Projekt utworzenia w Kaliszu nowej parafii rozpatrywany był już w 1939 r. gdyż wielkość parafii św. Mikołaja była już zbyt duża. Jednak w utworzeniu jej przeszkodził wybuch II wojny światowej. Sprawa uaktualniła się w 1949 r. Nad projektem nowej parafii pracował ks. Józef Sieradzan. Kiedy w czerwcu 1952 r. parafię św. Mikołaja w Kaliszu wizytował bp Franciszek Korszyński, odwiedził także kaplicę księży orionistów znajdującą się w wielkim baraku, który można było przystosować do potrzeb nowej parafii. Bp Korszyński 18 września 1952 r. skierował pismo do Prezydium Miejskiej Rady Narodowej o wyznaczenie terenu pod budowę świątyni nowej parafii.
25 września 1952 r. biskup włocławski wydał dokument o erekcji parafii pw. Opatrzności Bożej w Kaliszu, a opiekę duszpasterską nad nową parafią powierzono Zgromadzeniu Księży Orionistów. W dokumencie stwierdzono, że dopóki nie zostanie wybudowana własna świątynia parafialna, tymczasowym kościołem będzie kaplica Sióstr Karmelitanek Bosych w Kaliszu przy ul. Widok.
25 sierpnia 1967 r. wspólnota otrzymała pozwolenie na budowę kościoła. Poświęcenia jej fundamentów dokonał 23 czerwca 1968 r. biskup włocławski Antoni Pawłowski. Podczas tej uroczystości wmurowany został kamień węgielny poświęcony przez papieża Pawła VI.
W 1970 r. miejsce, gdzie wciąż trwała budowa świątyni Opatrzności Bożej, odwiedzili Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła.
12 września 1971 r. biskup włocławski Jan Zaręba dokonał poświęcenia dolnego kościoła. Świątynia w całości nie była jeszcze wykończona, ponieważ w . górnym kościele trwały jeszcze prace. Na uroczystości obecni byli: kard. Stefan Wyszyński, kard. Paweł Bertoli z Rzymu, przewodniczący Kongregacji ds. beatyfikacji, kard. John Król z Filadelfii, bp Antoni Baraniak, metropolita poznański oraz 25 innych biskupów polskich. Natomiast konsekracja świątyni pw. Opatrzności Bożej miała miejsce 15 października 1972 r. Dokonał jej bp Jan Zaręba.
Ewa Kotowska-Rasiak/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.