Rozpoczyna się 393. Zebranie Plenarne Episkopatu
11 października 2022 | 00:01 | BP KEP | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Temat przewodni Zebrania Plenarnego w Kamieniu Śląskim związany jest z kolejnym etapem Synodu biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Gościem specjalnym spotkania będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zapowiadając 393. Zebranie Plenarne KEP, które odbędzie się w dniach 11-12 października w Kamieniu Śląskim.
Bp Miziński wyjaśnił, że zakończyła się faza krajowa Synodu o synodalności i rozpoczęła się faza kontynentalna. „Wierzymy, że kard. Grech podzieli się z nami doświadczeniami synodalności Kościoła na bazie syntez krajowych, które zostały przesłane w sierpniu br. do sekretariatu Synodu w Watykanie” – zaznaczył.
Sekretarz generalny Episkopatu zauważył, że spotkanie z kard. Grechem poprzedzi sesja, podczas której biskupi będą analizować i podsumowywać etap krajowy procesu synodalnego w kontekście Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu. „Tej części będzie przewodniczył abp Adrian Galbas, który przybliży biskupom – tak jak uczynił to w sierpniu wobec biskupów diecezjalnych – przebieg fazy diecezjalnej Synodu i syntezę powstałą na etapie krajowym. Ponadto ks. dr Mirosław Tykfer podzieli się z biskupami refleksją na temat synodalności w Kościele w oparciu nie tylko o nauczanie Soboru Watykańskiego II, ale także sukcesywne dokumenty, które zostały wydane przez papieży i Stolicę Apostolską” – podkreślił bp Miziński.
Odnosząc się do tematu synodalności, bp Miziński podkreślił, że – zgodnie z tym, co przypomina papież Franciszek – przynależy ona do natury Kościoła i jest sposobem jego istnienia i misji, w której uczestniczą wszyscy ochrzczeni. „Chodzi o to, aby mistyczne Ciało Chrystusa i różne członki, z różnymi powołaniami i różnymi stopniami odpowiedzialności, współpracowały jako jeden organizm, który sprawia, że Kościół jest żywy i daje świadectwo obecności Boga, który jest miłością pośród nas” – powiedział.
Kolejnym zagadnieniem, które zostanie podjęte podczas zebrania plenarnego biskupów będą m.in. pomoc uchodźcom w kontekście zarówno wojny w Ukrainie jak i w perspektywie obchodzonego niedawno Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. „Doświadczeniami pomocy braciom ze Wschodu podzielą się z nami bp Wiesław Szlachetka – przewodniczący Komisji Charytatywnej, bp Krzysztof Zadarko – przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, oraz dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki” – dodał bp Miziński.
Z kolei tematyką misji podzieli się z biskupami bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
Bp Miziński zwrócił uwagę, że miejsce zebrania plenarnego warunkowane jest uroczystościami związanymi z 50-leciem powstania Diecezji Opolskiej. „Zebraniu towarzyszyć będą również przeżycia liturgiczne. Punktem kulminacyjnym będzie Msza św. celebrowana przez biskupów w Sanktuarium na Górze Św. Anny, pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, podczas gdy homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.