Bp Piotrowski przewodniczył jubileuszowi stulecia konsekracji kościoła
03 października 2022 | 12:41 | dziar | Ćmińsk Ⓒ Ⓟ
Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego rozpoczęły się obchody stulecia konsekracji kościoła dla parafii w Ćmińsku. Dokonał jej 24 września 1922 r. biskup pomocniczy sandomierski Paweł Kubicki.
Przygotowania do jubileuszu poprzedziły misje, które poprowadził ks. prałat Dariusz Gącik. Homilię podczas dziękczynnej Eucharystii wygłosił bp Jan Piotrowski.
– Historia waszej parafii jest wystarczająco długa i tak wiele mówi o wierze waszych praojców, ojców i wierze ostatnich pokoleń, o miłości do Boga, do ludzi, do tutejszej parafii, która najprawdopodobniej powstała w XVII wieku – mówił bp Jan Piotrowski, nawiązując do dziejów parafii, do czasów budowy kościoła.
Biskup podkreślał również obecność Jezusa Chrystusa w świątyni, która nadaje sens jej murom. – Gardząc Bogiem i Jego odkupieńczą miłością, stratny jest tylko człowiek – mówił, prosząc o łączność z Bogiem. – Im dalej odchodzimy od Boga, tym bardziej nie widać szczęścia, ale wiele zniewoleń i duchowej śmierci – stwierdził.
Do parafian Ćmińska skierował na koniec apel papieża Franciszka, aby każda „parafialna rodzina była miejscem akceptacji i zrozumienia” – Wieczorem odmówcie razem na głos krótką modlitwę wspólnie z Jezusem obecnym pośród nas – zachęcał bp Piotrowski.
Parafia w Ćmińsku na pewno istniała już w XVII wieku, gdyż w latach 1646-1649 zbudowano kościół, ufundowany przez Włocha Bernarda Servallego, natomiast pierwszy zapis o miejscowości pochodzi z roku 1452 r. Bryła kościoła ulegała przekształceniom podczas rozbudowy w latach 1914-1922. Wówczas w 1922 r. odbyła się ponowna konsekracja kościoła – przez sufragana sandomierskiego bpa Pawła Kubickiego.
Obecnie parafia liczy ponad 3200 wiernych. Jej proboszczem jest ks. Janusz Marzec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.