Rzeszów – wystawa „Wyszyński Pater Patriae”
03 października 2022 | 18:09 | s. M. Natanaela Wiesława Błażejczyk CSSF | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
W poniedziałek 3 października w Muzeum Diecezjalnym w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy „Wyszyński Pater Patriae”. Wystawę będzie można oglądać do 10 listopada br.
Na ogólnopolskiej wystawie sztuki współczesnej „Wyszyński Pater Patriae” prezentowane są prace ponad osiemdziesięciu artystów. Dzieła te powstały z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Jest to pierwsza na tak dużą skalę wystawa objazdowa dedykowana Prymasowi Wyszyńskiemu przez artystów polskich, którzy obudzeni Pięknem, zaangażowani sercem i natchnieni własnym talentem, przyjęli osobę i nauczanie kardynała Wyszyńskiego, jako źródło twórczych inspiracji. Myślę, patrząc na stworzone dzieła, że każdy z artystów, nie zachwycił się swoją pracą, ale osobowością jej Bohatera.
Wielu z nas, artystów, w osobie kardynała Wyszyńskiego, w jego postawie i mocy ducha, która płynęła z wiary w Boga i z zawierzenia Maryi, dotknęło Tajemnicy, Misterium, a może nawet usłyszeliśmy w sobie sparafrazowane słowa Zygmunta Krasińskiego: „Przez ciebie przepływa strumień Piękności, i Ty sam jesteś pięknością” (Nieboska Komedia).
Dzieła prezentowane na wystawie są przekazem pokory tych słów, są dorastaniem do wielkości misji Wyszyńskiego. On, Wyszyński – jest Darem Bożym, dla nas, dla naszego Narodu. Oglądając wystawę, należy o tym pamiętać, trzeba postawić sobie pytanie – o dzieło, którym jestem ja sam. Co z siebie i z sobą zrobiłem, co robię? Może w niejednym z nas powstało pytanie o realizację własnego człowieczeństwa, o nasze wybory i decyzje w analogii do życia Prymasa Tysiąclecia. Rozmawiając z artystami, uświadamiam sobie, że zaproszenie do tej wystawy ich przewartościowało. Prymas Wyszyński jest drogowskazem dla nas wszystkich. Nie chcę w tym miejscu typować najlepszych prac, wszystkie są dobre. Mam nadzieję, że ta ogromna ilość dzieł zgromadzona na wystawie pomoże zachwycić się: po pierwsze, pięknem osoby kardynała Wyszyńskiego, po drugie, pięknem sztuki współczesnej, która ma w sobie ten błysk i refleks, jakiś nadprzyrodzony ferment Piękna, że poruszy się w duszy ludzkiej, jakaś struna, ton, który otworzy ją na Boga.
Ekspozycja zorganizowana została przez Duszpasterstwo Środowisk Twórczych w Toruniu we współpracy z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wydziałem Teologicznym UMK oraz dwunastoma muzeami i galeriami w całym kraju, gdzie będzie prezentowana. Kuratorką wystawy jest prof. Mirosława Rochecka z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Wystawę objęli patronatem biskup rzeszowski Jan Wątroba, który otworzy ją uroczyście podczas wernisażu oraz biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Konferencji Episkopatu Polski.
Wydarzeniu towarzyszy obszerna publikacja wydana przez Wydawnictwo Bernardinum (będzie ona dostępna również podczas wernisażu).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.