Kęty: do sióstr klarysek wrócił odnowiony obraz ze św. Franciszkiem
07 października 2022 | 09:09 | rk | Kęty Ⓒ Ⓟ
Do kaplicy kościoła przy kęckim klasztorze sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji powrócił po renowacji obraz św. Franciszka. Stare dzieło, prawdopodobnie z XVIII w., które odzyskało swą dawną świetność, przedstawia Patriarchę Asyskiego ze stygmatami, kontemplującego Chrystusa Ukrzyżowanego. Nieznany malarz uwiecznił także charakterystyczne symbole odwołujące się do przemijania i życia pokutnego – czaszkę i bicz umieszczone pod krzyżem.
Proboszcz parafii śś. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach ks. Zbigniew Jurasz, który poświęcił obraz odnowiony przez Karola Habernego z Krakowa i pokrył koszty renowacji, opowiedział, jak wpadł na pomysł zaangażowania się w odnowienie obrazu wiszącego w kaplicy kościoła sióstr klarysek. Pewnego dnia dostrzegł, że stare dzieło potrzebuje „lekarza” w postaci profesjonalnego konserwatora. Okazało się, że trzeba wzmocnić dziurawe płótna obrazu i specjalnie zdublować je w niezwykle żmudny sposób.
„Obraz najpierw został wyczyszczony, bo był bardzo brudny. Potem zostały zdjęte te plastry, które przez wieki były przemalowywane. Pozostały dziury i pustki – tam, gdzie nie było farby. Zostało to uzupełnione poprzez tzw. punktowanie. Domalowano te części, których nie było, a na końcu nałożono werniks zabezpieczający m.in. przed temperaturą i kurzem” – wyjaśnił. Zaznaczył, że obraz, noszący piętno szkoły hiszpańskiej, jest starszy niż kęcki klasztor.
„Jest co najmniej z XVIII wieku. Tak się wyraził konserwator” – podkreślił proboszcz i zauważył, że Franciszek przedstawiony jest na obrazie w habicie kapucyńskim. Zdaniem duchownego, prawdopodobnie obraz został przekazany siostrom z jakiegoś klasztoru.
„Cieszę się bardzo, że mogłem chociaż w taki sposób siostrom się odwdzięczyć za ich modlitwę, za troskę duchową o naszą parafię. Jak mówił Jan Paweł II, zakony kontemplacyjne są skarbem Kościoła” – dodał, wyrażając nadzieję, że obraz będzie pomagał wiernym zbliżyć się do Pana Boga, inspirował do prowadzenia życia na wzór św. Franciszka.
Zabytkową ramę do obrazu przywrócił do świetności Krzysztof Napierała z pracowni w Bielsku-Białej.
Zakon Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji (OCPA) powstał w połowie XIX w. we Francji. Do jego powstania przyczyniło się dwoje fundatorów: ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). W 1866 r. do wspólnoty w Troyes wstąpiła Polka – Ludwika Morawska – Matka Maria od Krzyża. W 1871 r. przeszczepiła ona zakon Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na ziemie polskie.
Do Kęt siostry przybyły w 1910 r., na prośbę istniejących tu wcześniej kapucynek, które nie mogąc otrzymać oficjalnego zatwierdzenia ze strony władz państwowych i kościelnych, zdecydowały się na inkorporację do innego, duchowo bliskiego im zgromadzenia. 6 lutego 1910 r. bp Anatol Nowak dokonał uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu do kęckiego klasztoru. W 1999 roku bp Tadeusz Rakoczy ogłosił to miejsce lokalnym sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.