Bp Przybylski: sprawa powołań to nie tylko sprawa księży i sióstr zakonnych
09 października 2022 | 11:01 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
O tym, że sprawa powołań to nie tylko sprawa księży i sióstr zakonnych, ale całego Kościoła przypomniał na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej, która zainaugurowała doroczne spotkanie zaangażowanych w duszpasterstwo powołań. Zasadnicze obrady odbyły się Wyższym Seminarium Duchowym w Częstochowie.
W homilii ks. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań podkreślił, że wszyscy, którym Kościół dał misję pracy z powołaniami, nie są „poławiaczami powołań, ale na pierwszym miejscu mają być świadkami”.
Głównym tematem spotkania były aktualne wyzwania w świetle propozycji watykańskich po wizycie biskupów polskich ad limina apostolorum. Stolica Apostolska przypomniała i zachęcała, by zwłaszcza w diecezjach , w zgromadzeniach zakonnych powstawały specjalne agendy, które będą odpowiedzialne za duszpasterstwa. W diecezjach są to zazwyczaj, a tam gdzie nie ma powinny powstać np. ośrodki powołaniowe, a w zakonach referaty do spraw duszpasterstwa powołaniowego. – Nie wszędzie one są, więc chodzi o taki impuls, żeby tego typu duszpasterstwo stało się codziennością – wyjaśnił bp Andrzej Przybylski, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań. Dodał, że zadaniem duszpasterstwa nie jest rekrutacja powołanych, ale towarzyszenie im.
Biskup tłumaczył także, że duszpasterstwo powinno być oparte na dwóch filarach – na modlitwie i poście w intencji powołań, a także współpracy z młodymi ludźmi np. przez stowarzyszenia, wspólnoty, czy grupy młodzieżowe a także współpracę z rodzinami.
Delegat KEP ds. Powołań podkreślił także, że ciekawą inicjatywą we wskazaniach Stolicy Apostolskiej jest zwrócenie uwagi na rolę kobiet w trosce o powołanie, żeby rozszerzyć macierzyństwo kobiet na „macierzyństwo powołaniowe”. Bp Przybylski zauważył, że można to czynić indywidualnie i wspólnotowo np. poprzez dzielenie się świadectwem w kościołach, głoszenie słowa Bożego. – Bardzo ważne, żeby zainteresować kobiety, które są otwarte na życie i wychowanie, sprawą powołań, by też troską, modlitwą objęły osoby powołane – powiedział bp Przybylski.
Jednym z elementów modlitwy i troski o powołania jest też organizowana co roku w drugą sobotę maja jasnogórska pielgrzymka rodzin osób powołanych i wspierających powołania.
Z badań wynika, że głównym zapleczem powołań kapłańskich jest wciąż wierząca rodzina chrześcijańska, choć powoli wzrasta odsetek osób deklarujących obojętność rodziców na sprawy wiary.
W tym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło w Polsce 338 kandydatów, 236 w seminariach diecezjalnych, a 102 w zakonnych i misyjnych. Najwięcej kandydatów przyjęto do seminarium w Tarnowie (15 kandydatów) oraz do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń (tzw. 35 +) z siedzibą w Łodzi (14 kandydatów).
W tym roku kandydaci do seminarium zgłosili się w każdej diecezji, choć w niektórych przypadkach są to pojedyncze osoby.
W roku akademickim 2022/2023 najwięcej kandydatów do święceń kapłańskich rozpoczęło formację u dominikanów (14 kandydatów), franciszkanów konwentualnych w Łodzi (9 kandydatów) i salezjanów (8 kandydatów). 7 osób zgłosiło się do pallotynów a po 5 osób do lubelskich kapucynów, misjonarzy oblatów NMP i do warszawskiego seminarium Redemptoris Mater.
Łącznie formację w zakonach i seminariach misyjnych rozpocznie w tym roku 102 kandydatów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.