Płock: 428. inauguracja w Wyższym Seminarium Duchownym
13 października 2022 | 18:00 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbyła się 428. inauguracja nowego roku akademickiego. Eucharystii w kaplicy Dobrego Pasterza przewodniczył biskup pomocniczy Mirosław Milewski. – Warto starać się w każdym czasie iść za Chrystusem w sposób prosty i godny, nie poddawać się w zderzeniu ze światem, który jest coraz bardziej głuchy na Ewangelię – stwierdził biskup. Na inauguracji obecny był także biskup senior Piotr Libera.
Bp Milewski zauważył, że płockie seminarium obchodzi 428. inaugurację, a tak dużym stażem może się poszczycić mało seminariów w Polsce. Odwołując się do czytań z dnia stwierdził, że podkreślają one „tajemnicę wybrania”, jednak kapłaństwo, to też odpowiedzialność. W Ewangelii Łukaszowej (Łk 11,47-54) jak refren wybrzmiewa przestroga: „Biada!”.
– Biada nam, jeśli budujemy pomniki prorokom, a sami jesteśmy podobni do tych, którzy tych proroków zniszczyli. Słowo „biada” jest adresowane do nas: do nas kleryków, do nas księży profesorów, do nas biskupów. Biada nam, gdy dajemy złe świadectwo. „Klucze poznania” zobowiązują do życia według Ewangelii, zgodnie z nauczaniem i tradycją Kościoła. Jezusowe „biada” powinno być dla nas skuteczną przestrogą, znakiem „stop”, „czarnym punktem” na ruchliwej trasie życia i posługi kapłańskiej – głosił biskup.
Dodał, że można się ustrzec przed Jezusowym „biada”, gdy wciąż na nowo i cierpliwie buduje się relację przyjaźni z Mistrzem Jezusem Chrystusem, który powołał do służby Bożej, gdy codziennie, niekiedy żmudnie, troszczy się o kapłańską tożsamość. Warto starać się w każdym czasie i każdym miejscu iść z Nim w sposób prosty, skromny, ufny i godny, nie poddawać się w zderzeniu ze światem, który jest coraz bardziej głuchy na Ewangelię i pociąga swoimi „urokami”.
Bp Milewski zauważył, że rozpoczęcie nowego roku formacyjnego przypada w liturgiczne wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, kapucyna związanego z Zakroczymiem w diecezji płockiej, założyciela 29 zgromadzeń zakonnych, z których 17 działa do dziś. Życie tego błogosławionego to niezwykle ciekawa historia, pełna zwrotów akcji, pouczająca. Ten „niebanalny zakonnik” dobrze nadaje się na duchowego patrona inauguracji.
Hierarcha przypomniał, że bł. Honorat Koźmiński żył w bardzo ciężkich czasach dla Ojczyzny i dla Kościoła: Polska była pod zaborami, nastąpiła kasata zakonów, nad wszystkimi dziedzinami kościelnego życia ciążył terror. Błogosławiony miał receptę na trudności: gorącą modlitwę.
Po Eucharystii, w Sali Biskupów WSD, wręczone zostały nagrody dla wyróżniających się obecnych oraz byłych już alumnów, obecnie księży. Otrzymali je: ks. mgr Sebastian B. Trędowicz – za całokształt pracy społecznej na rzecz seminarium; ks. Bartosz Rogowicz – wyróżnienie z nagrodą w ramach konkursu „Dyplom dla Płocka” (przyznawane przez kapitułę miejską); diakoni Cezary W. Zawada i Piotr Majtyka – za bardzo dobre wyniki nauczania; alumni Cezary Jasiński (V rok) i Piotr Jurczyński (1V rok) – z bardzo dobre wyniki nauczania.
Rok Propedeutyczny (tzw. zerowy) w płockim seminarium rozpoczęło pięciu mężczyzn. Pochodzą z parafii: Zakroczym, Kraszewo, Rościszewo, św. Jana Kantego w Mławie i Dobrzyń n. Wisłą. Odbyła się immatrykulacja dwóch studentów pierwszego roku, którzy odebrali indeksy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Studia w płockiej Alma Mater w roku akademickim 2022/2023 odbywać będzie 23 alumnów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.