Łotewski Kościół Prawosławny ogłosił autokefalię
23 października 2022 | 14:23 | kg (KAI/Dveri.bg) | Ryga Ⓒ Ⓟ
Sobór Łotewskiego Kościoła Prawosławnego (ŁKP) na swym posiedzeniu 20 października w cerkwi Wszystkich Świętych w Rydze postanowił ogłosić autokefalię, czyli pełną niezależność. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 160 uczestników zebrania, a jedna osoba była przeciw.
W posiedzeniu wzięli udział duchowni z metropolitą ryskim i całej Łotwy Aleksandrem (Kudriaszkowem) na czele i przedstawiciele świeckich. Porządek obrad zawierał dwa punkty: wezwanie patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla do udzielenia Kościołowi prawosławnemu na Łotwie statusu Kościoła autokefalicznego i wniesienie odpowiednich zmian do dotychczasowego statutu ŁKP. List wystosowany do patriarchy ma charakter powiadamiający, niezbędny do zapewnienia kanonicznego charakteru oddzielenia się od Patriarchatu Moskiewskiego i uniknięcia zarzutu o dokonaniu rozłamu.
Obecna decyzja Soboru ŁKP wiąże się ze zmianami, jakie 8 września Saeima (parlament) Łotwy wniosła do ustawy o Łotewskim Kościele Prawosławnym. W myśl tych mian ŁKP ma działać niezależnie i samodzielnie, podczas gdy dotychczas był on częścią Patriarchatu Moskiewskiego na pra wach szerokiej autonomii. Komentując tamtą uchwałę parlamentu prezydent kraju Egils Levits oświadczył, że gdy wejdzie ona w życie, „ustanie wszelki wpływ lub władza patriarchy moskiewskiego nad naszym Kościołem prawosławnym”, dodając, że „wyrzeczenie się wszelkich wiezi z Moskwą jest ważne dla naszych prawosławnych, dla całego społeczeństwa łotewskiego i dla naszego bezpieczeństwa narodowego”.
Sam Kościół łotewski przez dłuższy czas w ogóle nie komentował wcześniejszych głosów na ten temat i dopiero 9 września, po postanowieniu parlamentu, wydał oświadczenie, w którym wezwał wiernych do zachowania spokoju i przestrzegania prawa. Podkreślił, że nowe przepisy nie dotyczą spraw wiary, dogmatów, tradycji i innych istotnych zagadnień i w istocie nic się nie zmieni w życiu wiernych, dając do zrozumienia, że zgadza się z rządowym żądaniem nadania mu statusu autokefalii.
Na swym posiedzeniu 22 września Rada Ministrów Łotwy zobowiązała ministra sprawiedliwości Jānisa Bordānsa, aby poinformował patriarchę Cyryla w imieniu władz państwowych o przyjętych przez Saeimę zmianach w ustawie o ŁKP. Kościół zaś ma wnieść odpowiednie zmiany do swego statutu do 31 października.
Decyzja parlamentu łotewskiego, a nawet ogłoszona jeszcze pod koniec sierpnia jej zapowiedź wywołały wielkie niezadowolenie Rusyjskiego Kościoła Prawosławnego, którego zdaniem jest to „brutalna ingerencja władz świeckich w wewnętrzne sprawy kościelne”. Doradca patriarchy ks. protojerej Nikołaj Bałaszow oświadczył, iż uchwalając nowe przepisy rząd w Rydze postąpił gorzej niż w średniowieczu. Obecnie rzecznik Patriarchatu Władimir Legojda zapewnił, że jak na razie do Moskwy nie wpłynęły żadne pisma w sprawie autokefalii.
Oprócz ŁKP, którego większość wiernych stanowią mieszkający w tym kraju etniczni Rosjanie, na Łotwie działa też znacznie od niego mniejszy liczebnie Łotewski Autonomiczny Kościół Prawosławny, podlegający Patriarchatowi Konstantynopolskiemu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.