90. rocznica śmierci Anieli hrabiny Potulickiej
23 października 2022 | 16:55 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Z udziałem władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gości i mieszkańców diecezji, w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, odbyły się uroczystości 90. rocznicy śmierci Anieli hrabiny Potulickiej.
Katolicka działaczka społeczna, żyjąca w latach 1861-1932, była niezwykle zasłużona dla uniwersytetu. Zarządzając przez wiele lat rodzinnym majątkiem w Potulicach nieopodal Nakła nad Notecią, wspierała inicjatywy dobroczynne i oświatowe. Łączyła aktywność obywatelską z patriotyzmem, a inspirację dla jej działalności stanowiła żywa religijność.
Jej działalność jest przykładem praktycznej realizacji idei chrześcijańskiego humanizmu. W 1925 r., na bazie niemal całego majątku, ustanowiła fundację wspierającą do dziś działalność KUL. – Zestawienie pełnej listy dzieł serca, pożytecznych inicjatyw, jakich podejmowała się Aniela hrabina Potulicka, nigdy nie będzie możliwe z uwagi na fakt, iż arystokratka świadomie niszczyła podziękowania, korespondencję prowadzoną wokół swej zbożnej działalności – mówił w homilii bp Krzysztof Włodarczyk.
Jego zdaniem przemawiają jednak fakty. – W latach swego życia hrabina finansowała m.in. dzieło bł. Marii Karłowskiej, stworzyła poznański Zakład dla Nieuleczalnie Chorych, łożyła na Zakład Opiekuńczy i Żłobek pw. św. Floriana w Bydgoszczy. Była donatorką wielu kościołów, kaplic, bibliotek, towarzystw kulturalnych i artystycznych, kół rękodzieła, kursów itd. Na krótko przed śmiercią swój pałac i ogród w Potulicach przekazała na rzecz Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźców. Działała w Sodalicji Ziemianek okręgu bydgoskiego i wyrzyskiego. Przez wiele lat, nawet przed najbliższymi, udawało się jej ukrywać przynależność do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.
Po raz pierwszy w historii katedry bydgoskiej w jej murach wystąpił Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego JP II pod kierownictwem artystycznym Grzegorza Pecki. Część artystyczną poprowadzili: Magdalena Łusiak – prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Anieli hrabiny Potulickiej, które było inicjatorem uroczystości oraz dr Andrzej Gładysz – wiceprezes Fundacji Potulickiej, partnera wydarzenia.
„Aniela była krewną mojej matki Teresy Potulickiej Łatyńskiej, ale chyba się nigdy nie poznały. Bo Aniela umarła, gdy moja mama miała 7 lat i mieszkała daleko – w Oborach pod Warszawą (…). Wartości, które uosabiała Aniela, były ważne w tradycjach rodziny Potulickich, tak jak w bardzo wielu rodzinach ziemiańskich. Działanie w ich duchu, było najlepszym, co ziemiaństwo dawało innym. Należało do tych wartości sumienne prowadzenie gospodarstwa i szacunek dla pracowników, a poza domem zaangażowanie społeczne, patriotyzm” – brzmiał fragment listu krewnej hrabiny – Mai Łatyńskiej – który odczytała Magdalena Łusiak. – Dzisiejsze spotkanie ma nam uświadomić wielkość postaci hrabiny Anieli Potulickiej – mówił rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Obchody 90. rocznicy śmierci hrabiny odbywały się w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, które w regionie kujawsko-pomorskim ma rangę uroczystości, ponieważ Ojciec Święty jest patronem województwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.