100 lat Administracji Apostolskiej na Górnym Śląsku
27 października 2022 | 18:00 | Ks. Rafał Skitek /Radio eM | Katowice Ⓒ Ⓟ
W auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja naukowa w 100-lecie utworzenia Administracji Apostolskiej na Górnym Śląsku „Sanctissumus Dominus Noster” W sympozjum udział wzięli m.in. abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki i Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego UŚ oraz abp senior Damian Zimoń.
Otwierając sympozjum abp Wiktor Skworc podkreślił, że w 100. rocznicę powołania Administratury Apostolskiej należy zwrócić uwagę nie tylko na same struktury kościelne, ale na ludzi, którzy je tworzyli. – Same struktury nie działają. Ważni są ludzie, którzy je tworzą – powiedział. Zwrócił uwagę, że na przestrzeni minionego stulecia struktury te ulegały przeobrażeniom, począwszy od Administracji Apostolskiej poprzez utworzenie diecezji katowickiej 28 października 1925 roku, podniesienie jej do rangi archidiecezji i metropolii katowickiej 25 marca 1998 roku.
Do najważniejszych wydarzeń stuletniej historii struktur kościelnych na Górnym Śląsku abp Skworc zaliczył działalność dobroczynną, najpierw zainicjowaną przez bp. Stanisława Adamskiego, następnie prowadzoną już przez diecezjalną Caritas. Wskazał na trudne czasy reżimu komunistycznego i zakusy budowania miasta bez Boga, na które Kościół Katowicki odpowiedział budownictwem sakralnym. Zwrócił uwagę na silną więź Kościoła na Górnym Śląsku ze światem robotników oraz historyczną wizytę apostolską św. Jana Pawła II na Muchowcu w Katowicach podczas której upomniał się on m. in. o prawo robotników do zrzeszania się. Stwierdził, że był to czas, gdy Kościół Katowicki stał się „głosem nie mających głosu”. Z wdzięcznością wypowiedział się też o utworzeniu Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Tematyka konferencji związana była w głównej mierze z genezą Administracji Apostolskiej na Górnym Śląsku, jej kształtem organizacyjnym oraz osobą ks. Augusta Hlonda SDB, który stanął na czele nowej jednostki kościelnej. Zaproszeni goście zaprezentowali również reakcję kard. Adolfa Bertrama oraz lokalnych władz samorządowych na kościelne wyjęcie części Górnego Śląska spod jurysdykcji biskupa wrocławskiego.
W I panelu zwrócono uwagę na trzy kwestie: „Watykan wobec utworzenia Administracji Apostolskiej na Górnym Śląsku” (ks. dr hab. Damian Bednarski, prof. UŚ – pomysłodawca konferencji); „Duchowieństwo na Górnym Śląsku w 1922 roku – dylematy z wyborem diecezji (ks. prof. dr hab. Jerzy Myszor) oraz „Stosunek władz samorządowych wobec powstania nowej jednostki kościelnej na Górnym Śląsku” (dr hab. Lech Krzyżanowski, prof. UŚ).
Konferencja „Sanctisssimus Dominus noster” została zorganizowana przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego pod honorowym patronatem abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego. Jej celem było upamiętnienie 100-lecia struktur kościelnych na Górnym Śląsku zainicjowanych utworzeniem Administracji Apostolskiej .
Konferencji towarzyszyły dwie wystawy przygotowane przez pracowników Biblioteki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytucji Kultury Panteon Górnośląski poświęcony Sł. B. Augustowi Hlondowi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.