Msza św. dla wojskowych geografów
28 października 2022 | 18:00 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w katedrze polowej WP zainaugurowali obchody swego święta żołnierze i pracownicy Wojskowego Centrum Geograficznego. Eucharystii przewodniczył ks. ppłk Sebastian Piekarski, proboszcz katedry.
W homilii ks. ppłk Piekarski mówił o roli i niedocenianiu potęgi modlitwy w zachowaniu pokoju. – Dziś potrzebna jest refleksja nad potęgą modlitwy i jej rolą w zachowaniu pokoju na świecie. Od 1945 r. ludzkość walczy o pokój, przeznaczając rok rocznie wielkie pieniądze na zbrojenia. Często tzw. rozbrojenie jest niszczeniem przestarzałego sprzętu, tylko dlatego że armie dysponują znacznie nowocześniejszym. Walka o pokój z równoczesnym wyścigiem zbrojeń supermocarstw jest jednym z paradoksów współczesnego świata – powiedział. Dodał, że wiele osób uznających się za wierzących nie odkryło dotąd wartości modlitwy o pokój.
Jak podkreślił proboszcz katedry „modlitwa polega na nawiązaniu kontaktu z Bogiem i oddaniu siebie samego do Jego dyspozycji w dziele budowania pokoju”. – Nie chodzi o żadną mannę pokoju spadającą z nieba, lecz o gotowość tysięcy ludzkich serc do włączania się w dzieło budowania pokoju według Bożych planów. Kto podchodzi tak do modlitwy i chce być podatnym narzędziem w ręku Boga sam uczyni wszystko, aby w jego wnętrzu panował pokój. Tutaj dotykamy tajemnicy etosu powołania żołnierza, który ma stać na straży pokoju – powiedział.
Proboszcz katedry życzył żołnierzom i pracownikom Wojskowego Centrum Geograficznego, aby realizowali swoje powołanie stojąc na straży pokoju. – Bądźcie narzędziami pokoju w ręku Boga – powiedział.
Eucharystię koncelebrował ks. płk SG Zbigniew Kępa, ekonom i rzecznik Ordynariatu Polowego.
W imieniu biskupa polowego Wiesława Lechowicza, proboszcz katedry uhonorował płk. Jana Glińskiego, szefa Wojskowego Centrum Geograficznego oraz ppłk. Jarosława Dąbrowskiego, jego zastępcę medalami XXX-lecia Ordynariatu Polowego.
Ks. płk SG Zbigniew Kępa podziękował żołnierzom i pracownikom Centrum za ich wkład w upamiętnienie wojskowych geografów oraz kapelanów zamordowanych w Katyniu i innych miejscach Golgoty Wschodu. Podkreślił, że wielu członków Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich oraz działającej przy katedrze Konfraterni św. Jakuba pracuje lub pracowała w Wojskowym Centrum Geograficznym.
W imieniu żołnierzy i pracowników WCG za sprawowaną Mszę św. podziękował płk Jan Gliński, który jak poinformował kończy służbę w centrum, a jego następcą zostanie ppłk Jarosław Dąbrowski.
***
Wojskowe Centrum Geograficzne powstało w 2002 r. z przekształcenia Wojskowego Ośrodka Geodezji i Teledetekcji oraz Oddziału Zabezpieczenia Topograficznego. To jednostka wojskowa odpowiedzialna za zabezpieczenie geograficzne Sił Zbrojnych RP. Jej głównym zadaniem jest realizacja zadań mających na celu zaopatrzenie wojsk w produkty kartograficzne i bazy danych, w formie analogowej i cyfrowej, niezbędne do planowania i prowadzenia działań.
Wojskowe Centrum Geograficzne jest dzisiaj jedną z najnowocześniejszych placówek w Polsce. Nasycenie nowoczesnym sprzętem oraz bogatymi w wiedzę i kwalifikacje ludźmi powoduje, że może wykonać każde zadanie z zakresu geodezji, kartografii, fotogrametrii i teledetekcji zarówno na potrzeby Sił Zbrojnych RP, jak i gospodarki narodowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.