Bp Kaleta: bł. Carlo Acutis umiał mówić o Jezusie i sakramentach
29 października 2022 | 17:31 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Bł. Carlo Acutis umiał mówił o Jezusie i sakramentach w taki sposób, że poruszał serca – mówił w piątek 28 października bp Andrzej Kaleta w kościele św. Michała Archanioła w Koniecpolu-Chrząstowie, gdzie rozpoczęła się peregrynacja relikwii „Błogosławionego Internauty” po diecezji kieleckiej.
Kielce, Koniecpol, Kazimierza Mała, Skorzeszyce – to miejsca spotkań z relikwiami bł. Carlo Acutisa, które nawiedzają kościoły diecezji od 28 października do 1 listopada. Bł. Acutis jest jednym z patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r., a pielgrzymka po diecezji kieleckiej – elementem wydarzenia ogólnokrajowego.
W homilii bp Kaleta przypomniał sylwetkę młodego błogosławionego, mówił o jego pasji życia, o zwyczajności, nawet o wadach, o przedwczesnej śmierci.
– Był zwyczajnym chłopcem naszych czasów, dynamiczny i pełen wigoru aż do szpiku kości (…). Zdobycze technologii, a zwłaszcza informatyka, pasjonowały go od małego, poruszał się wśród nich z pasją i w sposób zadziwiająco sprawny – mówił biskup, zaznaczając, że właśnie współczesne technologie stały się dla Carla „nową drogą ewangelizacji”, gdy „używał pojęć z dziedziny informatyki nawet w odniesieniu do Eucharystii. Tak właśnie narodziła się jego wystawa poświęcona cudom Eucharystycznym”.
Bp Kaleta przypomniał także znaczenie modlitwy różańcowej w życiu młodego Włocha, która ”była stałym elementem każdego jego dnia”. – Przy użyciu komputera opracował schemat tej modlitwy, uwzględniając również tajemnice światła. Dedykował ją swoim rówieśnikom. Według niego jest to modlitwa zakochanych – tłumaczył biskup.
Bp Andrzej Kaleta podkreślił także umiejętność bł. Carla bronienia prawd wiary i opowiadania się zawsze przy Jezusie, zajmowanie stanowiska w zgodzie z nauczaniem Kościoła, w takich kwestiach, jak aborcja, masturbacja, związki przedmałżeńskie.
– Nie miał w sobie nic ze świętoszka. Podobało mu się chrześcijaństwo uśmiechnięte i niewymuszone – mówił, zauważając także typowe dla nastolatka wady, przy wierności sprawom fundamentalnym. Wobec niespodziewanej choroby i perspektywy nieuniknionej śmierci przyjął postawę „godną starożytnego mędrca, w której pobrzmiewają echa ewangelicznych błogosławieństw”.
– Bł. Karol Acutis – komputerowy geniusz, dusza towarzystwa i normalny nastolatek naszych czasów – pokazuje, że świętość nie jest czymś odległym, zarezerwowanym dla niewielu wybranych i stojących w kontraście z codziennością młodego człowieka XXI wieku. Jego przykład dodaje odwagi – mówił bp Kaleta.
Dziekan Kolegium Kardynalskiego odpowiada na materiał TVN z zarzutami wobec św. Jana Pawła II
28-29 października w piątek i sobotę relikwie bł. Acutisa przebywają w parafii św. Michała Archanioła w Koniecpolu. W programie nawiedzenia był m.in. różaniec, Eucharystia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Kalety, uwielbienie prowadzone przez scholę „Baranki Boże”, Eucharystia na pożegnanie relikwii.
Carlo (Karol) Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie, gdzie jego rodzice pracowali zawodowo. Gdy rodzina powróciła do Mediolanu, w wieku 7 lat rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej. Był autorem pobożnościowych stron internetowych, o cudach eucharystycznych i o świętych.
Wychowanek mediolańskiego Liceum im. Leona XIII o profilu klasycznym, uczył się grać na saksofonie. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”.
Dwa miesiące przed swoją śmiercią dowiedział się, że choruje na białaczkę, która miała bardzo ostry przebieg. Zmarł 12 października 2006 r., ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. Został pochowany w Asyżu.
Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w archidiecezji mediolańskiej w 2013 r. 5 lipca 2018 papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 zatwierdził cud za wstawiennictwem Carla, otwierając drogę do beatyfikacji, która nastąpiła w bazylice św. Franciszka z Asyżu 10 października 2020.
Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 12 października.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.