Inicjatywa „Zranieni w Kościele” – dwusetny dyżur
01 listopada 2022 | 07:49 | ZWK, dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wieczorem 1 listopada odbędzie się 200. dyżur Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Telefon wsparcia dla osób dotkniętych przemocą w Kościele jest czynny w każdy wtorek w godzinach 19.00–22.00. Do tej pory psychoterapeutki i psychoterapeuci dyżurujący pod numerem 800 280 900 odebrali 480 telefonów.
W każdy wtorek od godziny 19.00 do 22.00, przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych oraz udzielając im informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a taksę kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów. Dodatkowo funkcjonuje numer asystencki – przeznaczony dla osób, które po rozmowie telefonicznej z terapeutami podejmują bliższy kontakt z Inicjatywą, szukając konkretnej formy wsparcia.
– Większość spraw, z którymi dzwonią do nas osoby dotknięte przemocą w Kościele, dotyczy wydarzeń sprzed dwudziestu, trzydziestu lat, ale nadal zdarzają się telefony od młodych osób, które doświadczyły przemocy w ostatnim czasie – mówi Katarzyna Sroczyńska, rzeczniczka Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. – Uczestnictwo w grupie wsparcia jest bezpłatne, spotkania odbywają się raz w miesiącu i trwają trzy godziny. Z tej formy wsparcia skorzystało już kilkanaście osób z całej Polski. Do grupy nadal można dołączyć” – dodaje.
Dodatkowo w ramach Inicjatywy „Zranieni w Kościele” działa grupa wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną przez ludzi Kościoła, uruchomiona we wrześniu 2020 r. w ramach we współpracy z Fundacją Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Udział w comiesięcznych spotkaniach grupy jest bezpłatny. Funkcjonowanie grupy wsparcia jest finansowane z grantu przyznanego przez Fundację Świętego Józefa KEP.
Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą ̨seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.
Więcej informacji na stronie: www.zranieni.info
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.