Cyryl zapewnia Putina o modlitwach, by Bóg obalił plany wszystkich wrogów Rosji
04 listopada 2022 | 15:59 | st (KAI) | Moskwa Ⓒ Ⓟ
Rosyjska Cerkiew Prawosławna wznosi głębokie modlitwy za nasz kraj, władze, wojsko i naród, aby Pan obalił plany wszystkich, którzy nękali Świętą Rosję, i ustanowił w narodzie ducha braterskiej miłości i pokoju – napisał patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl w przesłaniu do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władymira Putina z okazji Dnia Jedności Narodowej. Wczoraj wieczorem doszło do osobistego spotkania Cyryla z Putinem.
Patriarcha Moskiewski w swoim przesłaniu przypomina, że historia tego święta jest nierozerwalnie związana ze wspomnieniem trudnych czasów w Rosji, „które nasi przodkowie zdołali przezwyciężyć, gromadząc się wokół świętych miejsc narodowych i zdając sobie sprawę z odpowiedzialności za losy swojego narodu i przyszłość swojego kraju”.
Dalej w jego przesłaniu czytamy: „Upamiętniając w tym dniu Kazańską ikonę Matki Bożej, świadczymy z wdzięcznością o licznych łaskach Pana, które w przeszłości objawiały się naszym przodkom, czcimy pamięć bohaterów, którzy bronili wolności i niepodległości Ojczyzny, mamy nadzieję na pomoc z wysoka w budowaniu spokojnego i dostatniego życia. W tym czasie Rosyjska Cerkiew Prawosławna wznosi głębokie modlitwy za nasz kraj, władze, wojsko i naród, aby Pan obalił plany wszystkich, którzy nękali Świętą Rosję, i ustanowił w narodzie ducha braterskiej miłości i pokoju.
Jestem wam wdzięczny za stałą uwagę, jaką poświęca Pan działalności Patriarchatu Moskiewskiego, za Pański osobisty wkład w harmonizację stosunków cerkiewno-państwowych. Mam nadzieję, że współpraca ta będzie się w przyszłości rozwijać, przynosząc dobre owoce, przyczyniając się do realizacji trwałych ideałów miłosierdzia i sprawiedliwości, jedności i harmonii społecznej, zachowania bogatego dziedzictwa historycznego, duchowego i kulturowego naszego kraju.
Życzę Panu siły duszy i ciała, szczodrej pomocy Bożej oraz błogosławionych sukcesów w pełnieniu wysokiej i odpowiedzialnej służby jako Prezydent Federacji Rosyjskiej” – napisał patriarcha Cyryl.
Obchodzony 4 listopada w Rosji Dzień Jedności Narodowej świętuje rocznicę oswobodzenia Moskwy „spod polskiego jarzma” 4 listopada 1612 r. , czyli zdobycia w 1612 Kremla moskiewskiego, opanowanego wcześniej przez wojska Rzeczypospolitej w wyniku wojny polsko-rosyjskiej (1609–1618), przez powstańców ludowych pod przywództwem Dymitra Pożarskiego i Kuźmy Minina.
Powstanie i kult Kazańskiej Ikony Matki Bożej sięga XVI wieku. W 1579 roku, po wielkim pożarze w Kazaniu dziewięcioletniej dziewczynce, Matronie Onuczinej, we śnie ukazała się Matka Boska i wskazała miejsce, gdzie znajduje się jej ikona. Zgodnie z tymi wskazówkami ikonę znaleziono na popielisku, przykrytą metrową warstwą popiołu i gruzu. W następnych latach w tym miejscu powstał żeński klasztor, w którym pierwszą zakonnicą, a następnie przeoryszą, została Matrona Onuczina (imię zakonne Marta).
W 1612 r., w czasie wojny polsko-rosyjskiej, Kazańska Ikona Matki Bożej przybyła do stolicy Rosji wraz z pospolitym ruszeniem z Niżnego Nowogrodu. W niedzielę 22 października (4 listopada według kalendarza gregoriańskiego) z miasta wypędzono oddziały polskie, a żołnierze z cudowną ikoną udali się na Kreml. W 1633 r. ikonę umieszczono w moskiewskim soborze Kazańskiej Ikony Matki Bożej. W 1721 roku z polecenia cara Piotra I ikonę tę (lub jej kopię) przeniesiono do Petersburga, gdzie zajęła ostatecznie poczesne miejsce w zbudowanym w 1811 r. soborze Kazańskiej Ikony Matki Bożej, głównej świątyni monasteru na miejscu jej odnalezienia. Natomiast w roku 1904 została skradziona i zaginęła bez wieści. Pojawiła się później na czarnym rynku, gdzie zakupił ją John Haffert, Amerykanin, założyciel Błękitnej Armii Fatimskiej i autor wielu publikacji, w tym tłumacz znaczącej książki o Akita, pt. „Łzy i przesłanie Maryi”. Haffert skonstruował w Fatimie kaplicę dla przechowywania kosztownej ikony. Potem zaś ofiarował ją Janowi Pawłowi II, aby ten zwrócił ją prawosławnym. W 2004 została przekazana Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej przez wysłannika papieża Jana Pawła II, kardynała Waltera Kaspera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.