39. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasnej Górze
05 listopada 2022 | 20:39 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
„W przyszłość przez rodzinę” te słowa towarzyszą na Jasnej Górze dwudniowej 39. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kolejarzy. Doroczne spotkanie to okazja do zawierzenia Maryi polskich kolei – miejsc kolejarskiej służby. Kolej to jedna z najważniejszych dziedzin gospodarki, mająca wpływ na rozwój wielu innych sektorów. Po całonocnym czuwaniu główne uroczystości pielgrzymkowe odbędą się jutro. O godz.11.00 odprawiona zostanie na Szczycie Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
Na Jasną Górę kolejarze dotarli pociągami pielgrzymkowymi (7 składów), które wyruszyły m.in. z Przemyśla, Terespola, Lublina czy Szczecina. Hasło tegorocznej pielgrzymki nawiązuje do X Światowego Spotkania Rodzin, które odbyło się w czerwcu w Rzymie.
Jak podkreślają organizatorzy, kontynuacja tej tematyki jest bardzo ważna i potrzebna, aby bronić rodzinę przed atakami wymierzonymi w nią i pielęgnowane przez nią wartości.
Drugim powodem podjęcia tematyki rodziny jest 30. rocznica międzynarodowych spotkań katolickich kolejarzy Europy z udziałem delegacji z Polski. Rezultatem tego spotkania było zorganizowanie w 1995 r. w Krakowie XII Międzynarodowego Kongresu Katolickich Kolejarzy pod hasłem: „W przyszłość przez rodzinę”.
Jasnogórskie spotkanie to w tym roku też dziękczynienie za orędowników narodu polskiego i mistrzów duchowych, patronów rodzin – św. Jana Pawła II w rocznice jego podróży apostolskich do Polski (25-lecia z 1997 r. i 20-lecia z 2002 r.) oraz bł. Prymasa Wyszyńskiego w czasie dziękczynienia za jego beatyfikację. To także błaganie, by ich przykład umacniał wiarę, aby wspólnota kolejarska potrafiła świadczyć o chrześcijańskiej tożsamości.
W programie pielgrzymki przewidziano m.in. konferencję o budowaniu więzi w małżeństwie i rodzinie, panel „O pokój w sercu, rodzinie, Ojczyźnie”, koncert „Poprzez rodziny toczą się dzieje człowieka”, drogę krzyżową i całonocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.
W niedzielę o godz. 9.00 w Sali Papieskiej odbędzie się spotkanie duszpasterzy kolejarzy, ministra infrastruktury, pracowników kolei, rodzin kolejarskich oraz przedstawicieli związków zawodowych. Poprowadzi je moderator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich ks. Ryszard Marciniak.
Najważniejszym punktem kolejarskiej pielgrzymki będzie uroczysta Suma na szczycie Jasnej Góry o godz. 11.00. Przewodniczył jej będzie i homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Podczas Mszy św. zostaną poświęcone dwa kolejarskie sztandary, w tym jeden 101-letni. Na koniec aktu zawierzenia Matce Bożej rodzin kolejarskich dokona Krajowy Duszpasterz Kolejarzy ks. prał. Eugeniusz Zarębiński.
Zawodowa grupa kolejarzy zaczęła się kształtować wraz z budową pierwszych linii kolejowych na ziemiach polskich z początkiem lat czterdziestych ub. wieku, w okresie braku niepodległego państwa. Największa grupa kolejarzy – Polaków zatrudniona była na kolejach zaboru rosyjskiego, w Królestwie Polskim. Ten nowoczesny wówczas środek transportu wymagał wysoko wykwalifikowanej kadry, która z czasem wytworzyła specyficzne środowisko społeczno-zawodowe charakteryzujące się patriotyzmem, wysoką odpowiedzialnością i dyscypliną, a także głęboką religijnością.
Kościół sprawował opiekę duszpasterską nad środowiskiem pracowników kolei od początku jej powstania. Księża jako ludzie oświeceni łagodzili atmosferę bojaźni przed nowym wynalazkiem maszyny parowej na drodze żelaznej, uspokajali ludzi wyjaśniając, że kolej jest dla nich dobrodziejstwem, że umożliwi im podróżowanie, przewożenie towarów a tym samym przyczyni się do poprawy powszechnego statusu materialnego i rozwoju społecznego.
Ks. Mateusz Nyga z Mysłowic ogłosił św. Katarzynę Aleksandryjską patronką kolejarzy na Śląsku, tłumacząc ludziom, że tak jak ona była męczona kołem i nie zginęła, to i ich ochroni przed kołami pociągu. Z czasem stała się ona patronką całego polskiego środowiska kolejarskiego.
W okresie, gdy Polska podzielona była przez zaborców, praca duszpasterska koncentrowała się głównie w parafiach usytuowanych w obrębie większych skupisk kolejarskich, wzdłuż powstających wówczas linii kolejowych. W nowo tworzonych osadach przy stacjach dróg żelaznych kolejarze byli inicjatorami budowy kościołów i kaplic, np. wzdłuż najstarszej w Królestwie Polskim linii kolejowej Warszawsko-Wiedeńskiej (Warszawa-Skierniewice-Koluszki-Częstochowa-Sosnowiec) na której pracowało ok. 10 000 kolejarzy.
Po II wojnie światowej działalność duszpasterska poza parafiami nie mogła być prowadzona. Dopiero w latach osiemdziesiątych robotnicze i kolejarskie załogi upomniały się o posługę duszpasterską i kapelanów na terenie zakładów pracy. Kościół w miarę możliwości odpowiadał na to zapotrzebowanie, a kolejarze swe postawy religijne i swoją więź z Kościołem manifestowali między innymi licznym udziałem w uroczystościach patronalnych św. Katarzyny Aleksandryjskiej, które stały się z czasem świętem kolejarzy, w ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę, w pracy charytatywnej itp.
W 1984 r. utworzone zostało Krajowe Duszpasterstwo Kolejarzy mające za zadanie koordynację działań duszpasterskich w kilkudziesięciu większych ośrodkach kolejowych w Polsce.
Kolej to jedna z najważniejszych dziedzin gospodarki, mająca wpływ na rozwój wielu innych sektorów.
Według Urzędu Transportu Kolejowego w pierwszym półroczu 2022 r. z usług kolei skorzystało 158,2 mln pasażerów, przewieziono 125 mln ton towarów.
Święto patronalne kolejarze obchodzić będą tradycyjnie 25 listopada, w liturgiczne wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.