Brzezinka koło Oświęcimia: w niedzielę nabożeństwo Drogi Krzyżowej w byłym obozie niemieckim
05 listopada 2022 | 21:32 | rk | Brzezinka Ⓒ Ⓟ
W niedzielę, 6 listopada, przy Bramie Śmierci byłego niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz II-Birkenau w Brzezince rozpocznie się Droga Krzyżowa. Mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wsi, księża, zakonnicy oraz zakonnice przejdą ścieżkami obozowymi, modląc się za ofiary obozów, gułagów i systemów totalitarnych.
Uczestnicy nabożeństwa w miejscach kaźni obozowej rozważać będą stacje Męki Pańskiej. Wierni zatrzymywać się będą przy kolejnych symbolicznych stacjach Drogi Krzyżowej rozrzuconych na obszarze byłego obozu koncentracyjnego: m.in. przy rampie obozowej, dyżurce SS-manów, bloku karnej kompanii lub obozie dla kobiet. Rozważana będzie Mękę Chrystusa, odczytywane będą wspomnienia więźniów i fragmenty Pisma Świętego.
Nabożeństwo zakończy Msza św. w kościele parafialnym w Brzezince.
Obozowa Droga Krzyżowa ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Jest jednym z owoców wizyty i modlitwy Jana Pawła II na Golgocie XX wieku – w byłym KL Auschwitz-Birkenau, w czerwcu 1979 r. Odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych.
Najwięcej osób przybyło tu w 2006 r., niedługo po wizycie Benedykta XVI na terenie byłego obozu niemieckiego.
Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu – Konzentrationslager Auschwitz – założony został w czerwcu 1940 r. W początkowym okresie istnienia umieszczano w nim głównie Polaków. We wrześniu 1941 r. w podziemiach bloku 11 przeprowadzono pierwszą próbę zabijania ludzi gazem.
Od 1942 r. obóz ten stał się miejscem deportacji i eksterminacji ludzi ze wszystkich krajów okupowanych przez hitlerowców, głównie ludności żydowskiej.
W byłym obozie koncentracyjnym Niemcy więzili ponad 1,3 mln osób. Życie straciło tu ponad 1,1 mln, głównie Żydów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.