Gręzówka: bp Gurda odprawił Mszę pogrzebową za mieszkańców zamordowanych podczas II wojny światowej
06 listopada 2022 | 20:21 | ksmw | Gręzówka Ⓒ Ⓟ
Dziękujemy im za ich cierpienie i życie, które oddali za Polskę; za miłość, którą darzyli naszą Ojczyznę – mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas Mszy św. pogrzebowej mieszkańców Gręzówki, pomordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Niedzielna Eucharystia sprawowana na cmentarzu parafialnym w Gręzówce była połączona z błogosławieństwem nagrobków zabitych w czasie okupacji oraz figury Matki Bożej Katyńskiej.
Podczas niedzielnych uroczystości w Gręzówce upamiętnionych zostało 35 osób rozstrzelanych 28 i 29 grudnia 1942 r., jak też dziewięć, które zginęły z rąk Niemców w innym terminie, wcześniej bądź później, na przestrzeni roku.
Biskup siedlecki w homilii przypomniał tragiczne wydarzenia z grudnia 1942 r. Przez lata parafianie pamiętali w swych modlitwach, o tych, którzy w tym czasie zostali zamordowani. – Dzisiaj, po 80 latach od tamtych wydarzeń jest ich pogrzeb. […] Dobrze, że ich poświęcenie nie zostało zapomniane, ale zostało ukazane w osiemdziesiątą rocznicę ich śmierci – wskazał. Podkreślił, że pomordowani w czasie wojny, pomimo że zostało im zabrane życie na ziemi, wciąż żyją – dzięki włączeniu w tajemnicę Jezusa Chrystusa mogą cieszyć się zbawieniem.
– Nasza Ojczyzna – Polska, jest „Matką”, która cierpiała z powodu śmierci swych dzieci, którzy poświęcali swe życie w obronie wartości noszonych w sercach. Pośród których jest trwanie przy Bogu, Jego Ewangelii oraz wierność swej Ojczyźnie – Polsce. Te wartości zostały im przekazane wraz z darem wiary. Dokonało się to w rodzinach, z pokolenia na pokolenie – mówił hierarcha.
Zaznaczył, że dzisiaj również obrona wartości, jakimi są: prawo do zachowania i wyznawania swej wiary, wolność i niepodległość Ojczyzny, stanowią wyzwanie dla współczesnego pokolenia. „Potrzeba nam w naszej Ojczyźnie tych, którzy będą wierni tradycji przodków, którzy będą się przyznawać do polskości, będą się przyznawać do wiary w Chrystusa i do przynależności do Jego Kościoła” – akcentował.
W homilii biskup siedlecki przypomniał, że mieszkańcy Gręzówki zostali zamordowani, bo ośmielili się stanąć po stronie zniewolonej Ojczyzny; mieli odwagę pomagać partyzantom walczącym z okupantem oraz upomnieć się o swe prawa do wolności i samostanowienia. Świadomi konsekwencji stanęli po stronie Bożych i ludzkich praw. – Dzisiaj możemy powiedzieć, że to dzięki takim ludziom, dzięki ich ofiarności, odwadze, zaangażowaniu, jesteśmy wolni. Za ich ofiarę dziękujemy. O ich ofierze trzeba nam pamiętać – mówił bp Kazimierz Gurda.
Biskup siedlecki w kontekście obecnej sytuacji społecznej i geopolitycznej naszego kraju, przypomniał, że dla naszych braci i sióstr, którzy zginęli za Ojczyznę, ważniejsza była wolność niż dobrobyt. Dziś na pierwszym miejscu musimy stawiać wolność.
Na koniec Mszy św. bp Kazimierz Gurda dokonał błogosławieństwa nagrobków ustawionych na mogiłach pomordowanych oraz pamiątkowej figury Matki Bożej Katyńskiej. W pracach przygotowawczych do niedzielnego wydarzenia, proboszcz parafii – ks. Adam Krasuski, przeprowadził kwerendę w archiwach, rozmawiał ze świadkami w celu uporządkowania grobów pomordowanych i ustalenia ich tożsamości. Na tablicach na każdym z 15 nowych pomników nagrobnych zapisano nazwiska, daty urodzin i śmierci.
W uroczystości, która odbyła się w niedzielę 6 listopada na cmentarzu w Gręzówce, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych; licznie zgromadzeni byli także parafianie oraz potomkowie osób, które zginęły w czasie wojny. Z częścią artystyczną wystąpili uczniowie z miejscowej szkoły. Całość uroczystości uświetniła Orkiestra Wojskowa z Siedlec oraz kompania reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.