Kard. Schönborn: papież pośrednio wezwał do pojednania między sunnitami i szyitami
08 listopada 2022 | 17:18 | tom (KAI) | Michaelbeuern Ⓒ Ⓟ
„Franciszek na wiele sposobów wzmocnił godność ludzi w Bahrajnie”. Tymi słowami kard. Christoph Schönborn podsumował w poniedziałek na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Austrii w Michaelbeuern swój udział w wizycie papieża w Bahrajnie i na Forum na rzecz Dialogu pod hasłem „Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”. Papież Franciszek odwiedził kraj położony na Półwyspie Arabskim w dniach 3-6 listopada.
Zdaniem metropolity Wiednia, z jednej strony wizyta papieża i jego przesłanie oznaczała „niesamowite wzmocnienie” miejscowych katolików. „Po raz pierwszy chrześcijanie mogli oficjalnie i publicznie odprawiać Mszę św. na stadionie w Bahrajnie i w takiej formie przeżywać swoją wiarę”, powiedział kard. Schönborn w rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress”. „Widziałem niewiarygodną radość na twarzach ludzi, że mogą świętować z papieżem, który zachęcał ich do dawania chrześcijańskiego świadectwa życia w ich tak trudnej sytuacji życiowej” – dodał.
Kardynał podkreślił, że papież Franciszek połączył swoją wizytę również z przesłaniem i wyrazami uznania dla muzułmanów. „Wielu muzułmanów cierpi z powodu tego, że są kojarzeni tylko z terroryzmem. Papież wyszedł im naprzeciw ze swoim przesłaniem o przyjaźni. Pośrednio wezwał też do pojednania między sunnitami i szyitami” – powiedział metropolita wiedeński.
Kardynał wyraził przekonanie, że tym, co pozostanie po wizycie, będą zdjęcia: „Król Bahrajnu w otoczeniu papieża Franciszka i wielkiego imama Al. Azharu Ahmeda al-Tayyeba. Ten obraz przemawia tak silnie, że można go zobaczyć w całym świecie arabskim”.
„Szczególnie zauważalne były więzi przyjaźni między papieżem a wielkim imamem, które również z pewnością będą dostrzegane w świecie islamskim. Papieżowi chodzi nie tylko o dialog, ale przede wszystkim o spotkanie, na płaszczyźnie osobistej. Papież ufa w moc spotkania. Ta głęboka ufność, że to spotkanie jest możliwe, to jest sedno przesłania papieża Franciszka” – powiedział kard. Schönborn.
Metropolita Wiednia zwrócił uwagę, że papież poruszył także wiele istotnych kwestii i zagadnień, takich jak kara śmierci, kwestie społeczne, prawa kobiet i handel bronią. „Czy słowa papieża zostaną odpowiednio wysłuchane, nie można na razie powiedzieć, ale zostały wypowiedziane i to jest decydujące”, powiedział kard. Schönborn i dodał: „W każdym razie w Bahrajnie i innych państwach Półwyspu Arabskiego pojawiły się kroki w kierunku otwarcia i większej wolności religijnej”.
W dniach 3-6 listopada kard. Schönborn wziął udział w Forum na rzecz Dialogu pod hasłem „Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia” oraz w najważniejszych punktach programu wizyty papieża Franciszka w Bhrajnie.
Doradca kard. Schönborna ws. Bliskiego Wschodu, Manuel Baghdi, który towarzyszył kardynałowi w Bahrajnie, również mówił o wielkim pozytywnym echu papieskiej wizyty w Bahrajnie. Baghdi odniósł się z jednej strony do oficjalnych doniesień w lokalnych mediach na temat wizyty. Poza oficjalnym programem wizyty, kadr. Schönborn i Baghdi znaleźli również czas m. in. na odwiedzenie bazaru, gdzie mieli wiele ciepłych spotkań z mieszkańcami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.