Konferencja naukowa o ludziach Kościoła w pracy organicznej
09 listopada 2022 | 16:48 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
W Akademii Lubrańskiego w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa pt. Ludzie Kościoła w pracy organicznej. „Trudno dziś ustalić liczbę księży zajmujących się pracą organiczną, należeli do nich liczni duchowni gorącego i szlachetnego serca” – mówił na otwarcie sympozjum abp Stanisław Gądecki, dziękując za jego organizację.
Jednym z tematów konferencji było ukazanie głównych idei wychowawczych bł. Edmunda Bojanowskiego, które wpisują się w ideę pracy organicznej na ziemiach polskich pod zaborami – zwrot ku ubogiej ludności wiejskiej, a zwłaszcza ku zaniedbanym wychowawczo dzieciom.
„Bojanowski położył największy akcent na praktyczne organizowanie opieki nad małym dzieckiem i nie tylko stworzył szczegółowy program pedagogiczny, ale sam go realizował” – mówił podczas konferencji ks. dr Jacek Zjawin, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jednego z organizatorów sympozjum.
„Bojanowski stworzył syntezę myśli i praktyki pedagogicznej, począwszy od czasów Platońskich. Do idei starożytnych włączył nowość wniesioną przez chrześcijaństwo i ducha ascetyzmu wieków średnich. Wiara, pobożność i asceza były mu dobrze znane nie tylko jako treści wyczytane z książek, ale jako doświadczenie wyniesione z domu rodzinnego, a potem rozwijane w dorosłym życiu” – podkreślił ks. dr Zjawin.
Zauważył, że Bojanowski stworzył to, co dziś nazywamy pedagogiką integralną, obejmującą wychowanka na wszystkich poziomach jego osobowości i kształtującą go wszechstronnie. „Podstawą koncepcji pedagogicznej Bojanowskiego było liczenie się z naturą dziecka i poszanowanie jego godności ludzkiej” – mówił prodziekan Wydziału Teologicznego.
W poprzednich edycjach sympozjum organizowanego z inicjatywy prof. Lecha Szajdaka mówiono o gen. Dezyderym Chłapowskim, Józefie Wybickim, Maksymilianie Jackowskim i Auguście Cieszkowskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.