Rzeszów – uroczysta Msza za Ojczyznę
11 listopada 2022 | 21:32 | jn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Chcę Polski takiej, jakiej chciał Mieszko I, z krzyżem wbitym w ziemię Polan. Chcę Polski, gdzie słowo: Bóg będzie na pierwszym miejscu. Chcę Polski, jaką chciał św. Wojciech który przyszedł na nasze pradawne ziemie z Chrystusem na ustach” – mówił ks. Jan Krynicki podczas rzeszowskich obchodów Święta Niepodległości 11 listopada 2022 r. Mszy św. w kościele farnym w Rzeszowie przewodniczył bp Jan Wątroba.
W piątek, 11 listopada 2022 r. o godz. 10.00, w kościele farnym w Rzeszowie odprawiono Mszę św. w intencji ojczyzny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. Na Mszy św. byli obecni posłowie, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe, kombatanci i licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa.
Homilię wygłosił ks. Jan Krynicki, proboszcz parafii pw. Bł. Karoliny w Rzeszowie, który jest również krajowym kapelanem Państwowej Straży Pożarnej.
Kaznodzieja, odpowiadając na pytania Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego postawione młodzieży akademickiej w Warszawie 22 marca 1972 roku, mówił: „Dzisiejszy dzień jest dobrą okazją do postawienia nam wszystkim, ale też każdemu z nas bardzo indywidualnie pytania: Jakiej Polski chcemy? Jakiej Polski chcesz Ty bracie i siostro?”.
Następnie ks. Krynicki, podejmując refleksję nad aktualną sytuacją, nawiązując do wielu współczesnych problemów, mówił: „Chcę Polski takiej, jakiej chciał Mieszko I, z krzyżem wbitym w ziemię Polan. Chcę Polski, gdzie słowo: Bóg będzie na pierwszym miejscu. Chcę Polski, jaką chciał św. Wojciech który przyszedł na nasze pradawne ziemie z Chrystusem na ustach. Chcę Polski takiej, jaką chcieli ci, co pod Grunwaldem walczyli śpiewając Bogurodzica Dziewica, Bogiem sławiena Maryja. Chcę Polski Bogiem silnej jak ci, co za pacierz życie oddawali. (…) Chcę Polski ze szkołą, gdzie będzie wychowanie także chrześcijańskie, gdzie młodzieży będzie zależało na katechizacji, gdzie chodzenie na religię nie będzie obciachem czy dewocją. (…) Chcę Polski gdzie przykazania są świętością. Gdzie niedziela to niedziela i nie wolno działać. Chcę Polski gdzie umie się świętować dzień Pański, gdzie ubiera się strój odświętny i idzie do świątyni na spotkanie z Bogiem, jak nasi przodkowie którzy jakby bardziej wierzyli, że bez Boga ani do proga, i że jeżeli Bóg nie pobłogosławi to daremne nasze wstawanie o świcie. Chcę Polski ze sklepami zamkniętymi w niedzielę, gdzie nie liczy się tylko handel i zysk ale liczy rodzina, bo niedziela to dzień dla rodziny także”.
„Chcę Polski, gdzie czci się rodziców, gdzie dzieci mówią do niech z szacunkiem, gdzie na szkolnych korytarzach słychać: mój tato, moja mama, a nie: moja stara, mój stary. Chcę Polski, gdzie dom, to druga świątynia. Bo trzeba nam kochać rodzinny polski próg. Chcę Polski, gdzie nie zabijaj, to nie zabijaj i koniec kropka. Chcę Polski, gdzie chroni się życie od poczęcia i chroni się tego także prawnie. Gdzie chroni się każde życie i to najbardziej bezbronne, to małe jeszcze pod sercem matki, ale i to życie schorowane, starsze, aż po naturalną śmierć. Chcę Polski, gdzie mniej będzie informacji o kolejnym zabójstwie dziecka, matki, całej rodziny, o toksycznych i chorych relacjach, o zabójstwach rozszerzonych. Chcę Polski, gdzie podstawą wszystkiego będzie prawda, i ta prawda będzie głoszona także w mediach. Chcę Polski bez mowy nienawiści, gdzie drugi człowiek to brat. (…) Chcę Polski, gdzie Polak o Polsce mówi z dumą. Chcę Polski, gdzie często wraca się do jasnych wzorów, prawych ideałów i najprostszych słów. Do Piłsudskiego i Paderewskiego, Witosa i Korfantego, Pileckiego i Siedzikówny. Do Jana Pawła Wielkiego, Prymasa Wyszyńskiego” – mówił ks. Krynicki.
Po Mszy św. odbyły się uroczystości państwowe pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności w Rzeszowie. Zebrani wysłuchali m.in. przemówienia Ewy Leniart, wojewody podkarpackiego, Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego, a także Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa. Uroczystość na Placu Wolności zakończył Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Rzeszowskie obchody Święta Niepodległości objął również, m.in., 10. PKO Bieg Niepodległości (o godz. 11.11 wystartowało ponad 1900 zawodników – najszybszy był Mateusz Kaczor z Radomia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.