Abp Budzik: ojcowie niepodległej Polski potrafili wznieść się ponad podziałami
11 listopada 2022 | 22:20 | ubu | Lublin Ⓒ Ⓟ
11 listopada w archikatedrze lubelskiej abp Stanisław Budzik przewodniczył Mszy św. w intencji ojczyzny. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele różnego szczebla władz, instytucji i służb mundurowych. – Raduj się matko Polsko z twoich szlachetnych dzieci, bo jesteś wolna i niepodległa, ale pamiętaj o tych dzieciach, które za wolność i niepodległość oddały życie, mienie i całe bogactwo swojego ducha – powiedział abp Budzik. Wezwał też do jedności w narodzie.
W homilii abp Budzik podkreślił, że ojcowie niepodległej Polski potrafili się wznieść ponad podziałami. – Dziękujemy Bogu za odzyskanie niepodległości przez naszą ojczyznę i modlimy się za tych, którzy dla miłości ojczyzny poświęcili życie, dla sprawy niepodległości ofiarowali swoje talenty i możliwości, podporządkowali jej całe życie. Podziwiamy ojców niepodległości, że potrafili się wznieść ponad podziałami, a reprezentowali przecież różne poglądy i koncepcje polityczne. To ważna nauka dla nas wierzących, wezwanych do miłości bliźniego, także tego po drugiej stronie politycznej barykady – podkreślił hierarcha. Przypominając słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, że „nienawiścią nie obronimy ojczyzny”, wezwał społeczeństwo do poszukiwania dróg porozumienia w miłości, zgodzie i pokoju.
Metropolita lubelski przypomniał o wielkiej roli kapłanów, którzy bronili wiary katolickiej i polskości, języka i kultury; którzy stawali w obronie prześladowanych i podtrzymywali w narodzie nadzieję na spełnienie się dziejowej sprawiedliwości. Przywołał dwie postaci związane z Lublinem, dla których rok 1918 był przełomowy w życiu: bp Mariana Leona Fulmana i ks. Idziego Radziszewskiego. Bp Fulman był pierwszym biskupem wyświęconym w wolnej Polsce, 17 listopada 1918 r. Z okazji ingresu do katedry lubelskiej 1 grudnia 1918 r. napisał list do wiernych, w którym uroczyście ślubował, że pomyślność i szczęście polskiego narodu, sprawy jego świętości i zbawienia, wolności i potęgi będą przedmiotem „najtkliwszej miłości i troski, treścią modlitwy do Boga”. Druga postać to ks. Idzi Radziszewski, założyciel Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wielki wizjoner, patriota i jeden z najwybitniejszych umysłów swoich czasów, który był przekonany, że w wolnej Polsce w kształceniu elit trzeba uwzględnić wymiar kultury i ducha. Dzięki niemu Lublin stał się ważnym ośrodkiem akademickim w Polsce, a KUL w czasach zniewolenia komunistycznego był jedyną oazą wolnej myśli od Władywostoku po Łabę.
Prymas Polski: pycha, cynizm, partyjne wyrachowanie nie budują dobra wspólnego
Nawiązując do patrona dnia, św. Marcina, abp Budzik wskazał na jego wrażliwe i miłosierne serce. Podkreślił, że Jezus wciąż identyfikuje się z tymi, którzy potrzebują pomocy. – Słowa Jezusa „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”, odnoszą się także do nas, którzy spieszyliśmy i nadal spieszymy z pomocą Ukrainie. Niech żadna propaganda nie zniszczy tego pięknego dzieła; tego dobra, które się w nas obudziło i może przynieść bezcenne owoce. Ukraina walczy także o naszą wolność i niepodległość – podkreślił.
– Radujemy się, że dziś wołamy: ojczyznę wolną pobłogosław Panie i wspominamy tych, którzy wołali: ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie. 104 lata temu to wołanie narodu się spełniło. Wspominamy tych, którzy wywalczyli nam niepodległość i prosimy, by Bóg obdarzył nas pokojem. Patrząc za naszą wschodnią granicę widzimy, jak wielką cenę trzeba za wolność zapłacić. Bądźmy gotowi dać wszystko ojczyźnie, by zawsze pozostała wolna i niepodległa – zaapelował metropolita lubelski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.