Ostrów Wielkopolski – bp Bryl poświęcił jadłodajnię dla ubogich
13 listopada 2022 | 16:14 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Troskę o ubogich chcemy podejmować w duchu Ewangelii – mówił bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim z okazji VI Światowego Dnia Ubogich. Po Mszy św. biskup kaliski poświęcił jadłodajnię im. ks. kan. Krzysztofa Nojmana mieszczącą w się w Konwikcie obok świątyni.
W homilii bp Bryl wskazywał, że papież Franciszek przypomina nam, że jako chrześcijanie nasze odniesienie do osób ubogich chcemy podejmować w duchu Ewangelii. – „Solidarność polega właśnie na tym: podzielić się tym, czego mamy niewiele, z tymi, którzy nic nie mają, tak aby nikt nie cierpiał. Im bardziej rośnie poczucie wspólnoty i komunii jako stylu życia, tym bardziej rozwija się solidarność” – cytował za papieżem Franciszkiem.
Przywołał słowa papieża, który mówił, że „nie chodzi o to, aby mieć wobec ubogich postawę świadczenia usług socjalnych, jak to często się dzieje, trzeba natomiast działać, aby nikomu nie zabrakło tego, co konieczne. To nie aktywizm ratuje, ale szczery i szczodry szacunek, który pozwala podjeść do ubogiego, jak do brata”.
Podkreślał, że każdy jest zaproszony do troski o ubogich. – Chciałbym, żebyśmy dzisiaj o to razem modlili się, żebyśmy mieli wrażliwe serca, żebyśmy chcieli dzielić się tym, co mamy, nawet jak niewiele mamy, żeby nikt nie czuł się zostawiony czy wykluczony – powiedział kaznodzieja.
Podziękował osobom zaangażowanym w niesienie pomocy najuboższym. – Bardzo dziękuję zarządowi miasta Ostrowa Wielkopolskiego, wszystkim organizacjom i osobom prywatnym. Dziękuję za waszą wrażliwość i za wasze chrześcijańskie świadectwo. To bardzo ważny znak dla nas wszystkich. Chciałbym zaprosić, żeby to piękne świadectwo promieniowało, żeby nasze wspólnoty, także parafialne, stawały się wspólnotami, które w szczególny sposób myślą o osobach ubogich – zaznaczył bp Bryl.
Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się m.in. ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz konkatedry, ks. prał. Andrzej Szudra, dziekan dekanatu ostrowskiego pierwszego, ks. kan. Piotr Kowalek, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej, ks. Łukasz Skoracki, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kaliskiej, władze miasta Ostrowa Wielkopolskiego z prezydent Beatą Klimek, siostry albertynki, pracownicy i wolontariusze pełniący posługę w Caritas Diecezji Kaliskiej i Fundacji „Głodnych nakarmić” oraz podopieczni.
Po Mszy św. odsłonięto zamieszczoną na Konwikcie tablicę ku czci zmarłego w 2021 r. proboszcza konkatedry ks. kan. Krzysztofa Nojmana.
Biskup kaliski poświęcił jadłodajnię dla ubogich im. ks. Krzysztofa Nojmana prowadzoną przez Fundację „Głodnych nakarmić” we współpracy z Caritas Diecezji Kaliskiej, która mieści się w Konwikcie przy konkatedrze.
W Konwikcie działa także schronisko dla kobiet prowadzone przez Caritas Diecezji Kaliskiej. – W ubiegłym roku powstała taka myśl, aby w Ostrowie Wielkopolskim zorganizować miejsce, gdzie będzie można wykąpać się i zmienić ubrania z brudnych na czyste. Słyszeliśmy o takich przewoźnych prysznicach i zbieraliśmy na to fundusze, ale potem padła propozycja, aby w budynku Konwiktu przygotować takie miejsce. Po odświeżeniu pomieszczeń znajdujących się na dole powstały prysznice i miejsce, gdzie można posiedzieć, ogrzać się, zjeść zupę – powiedział KAI ks. kan. Piotr Kowalek.
Dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej zaznaczył, że patronem tego miejsca będzie zmarły proboszcz konkatedry, który bardzo mocno troszczył się i wspierał ubogich.
Jak podkreślił ks. Kowalek w Ostrowie Wielkopolskim będą posługiwały trzy siostry albertynki. Jedna pracuje już jako pielęgniarka w Stacji Opieki Caritas, a jedna w jadłodajni razem z panią Lidią Wawrzyniak.
Cztery lata temu Małgorzata i Szymon Boguccy założyli fundację „Głodnych nakarmić” i jadłodajnię dla ubogich, która znajdowała się na ul. Grunwaldzkiej, a od pół roku działa w Konwikcie przy konkatedrze.
Ewa Kotowska-Rasiak/Diecezja Kaliska
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.