Rozpoczął się Krajowy Kongres Eucharystyczny w Brazylii
14 listopada 2022 | 06:00 | Zdzisław Malczewski TChr/vaticannews.va | Olinda Ⓒ Ⓟ
Msza pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Antônia dos Santos Marto otworzyła XVIII Krajowy Kongres Eucharystyczny w Brazylii. Gospodarzem wydarzenia jest archidiecezja Olinda i Recife. Przygotowania trwały od wielu tygodni, gdyż spodziewano się tłumów uczestników. Proces ten miał także wymiar duchowy, ponieważ organizowano nabożeństwa eucharystyczne w całej archidiecezji.
Tegoroczny Krajowy Kongres Eucharystyczny odbywa się pod hasłem „Chleb na każdym stole”. Mottem przyświecającym temu ważnemu wydarzeniu są słowa z Dziejów Apostolskich „Z radością łamali chleb, a potrzebujących nie było wśród nich” (Dz 2,46). Hasło zgromadzenia ma na celu sprowokowanie władz tego kraju na wszystkich jego szczeblach, jak też wiernych i społeczeństwo do sprawiedliwego dzielenia się własnym bogactwem, a także zasobami tej ziemi, aby zmniejszyć ponad 40-milionową rzeszę ubogich.
Program Kongresu jest bardzo bogaty nie tylko w wymiarze duchowym, ale również w spotkania, sympozja, warsztaty, konferencje o charakterze teologicznym, które odbywać się będą w miejscach publicznych, takich jak teatry, centra kongresowe czy audytoria. Poza wspomnianymi wydarzeniami z udziałem znanych hierarchów i teologów w parafiach archidiecezji Recife będą miały miejsce katechezy eucharystyczne, wigilie młodzieżowe, celebracje pierwszej Komunii św., jak też wydarzenia o charakterze kulturalnym. Prezydium episkopatu, wraz z biskupami z całej Brazylii, zaangażuje się podczas Kongresu w prowadzenie katechez, jak też sprawowanie Mszy św. w parafiach miast Olinda i Recife, które tworzą wspólnotę archidiecezjalną.
Pierwszy Krajowy Kongres Eucharystyczny w Brazylii odbył się w 1933 r. i od tego czasu to wydarzenie na dobre zagościło w lokalnym Kościele. Ostatnia edycja miała miejsce w 2016 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.