„Współczesne chrystologie” – konferencja naukowa w gnieźnieńskim PWSD
15 listopada 2022 | 17:48 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie było gospodarzem konferencji naukowej „Współczesne Chrystologie”, organizowanej cyklicznie przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Teologii Systematycznej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Spotkanie dedykowane było zmarłemu przed rokiem ks. prof. dr. hab. Markowi Pycowi.
„W ten sposób pragnęliśmy uczcić pamięć wykładowcy i ojca duchownego gnieźnieńskiego seminarium duchownego, wybitnego znawcy twórczości Hansa Ursa von Balthasara, znanego w środowisku teologów dogmatyków, a przy tym dobrego i wrażliwego człowieka” – wyjaśnił ks. prof. UAM dr hab. Paweł Kiejkowski, organizator konferencji, która odbyła się 15 listopada w gnieźnieńskim seminarium duchownym.
W konferencji uczestniczyli teologowie z Katowic, Wrocławia, Szczecina, Warszawy, Olsztyna, Poznania, Gniezna i Obry. Obecni byli przyjaciele i rodzina śp. ks. prof. Marka Pyca. O jego życiu i dojrzewaniu do kapłaństwa mówił zaprzyjaźniony z nim ks. prof. UAM dr hab. Wojciech Szukalski z UAM Poznań, który podzielił się z obecnymi wieloma prywatnymi wspomnieniami.
Biskup prof. dr hab. Henryk Wejman z USZ Szczecin, biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński, zreferował z kolei koncepcje duchowości w ujęciu śp. ks. prof. Pyca, przeplatając swój wykład zarówno fragmentami nauczania dogmatyka, jak i wspomnieniami z łączącej ich przyjacielskiej relacji.
„Ks. prof. Marek Pyc swoją koncepcję duchowości ujmuje według podstawowego kryterium samookreślania się Chrystusa jako droga, prawda i życie. To jest baza w jego ujęciu duchowości” – przypomniał bp Wejman przyznając, że takie ujęcie obecne jest także u innych teologów, jednak u śp. ks. prof. Pyca wybrzmiewa w sposób szczególny.
Wkład zmarłego przed rokiem teologa w chrystologię, jego dorobek naukowy i duchowy omówili także w kolejnych wykładach: ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik z US Katowice, dr hab. prof. UWM Katarzyna Parzych-Blakiewicz z UWM Olsztyn, ks. prof. dr hab. Andrzej Perzyński z UKSW Warszawa, ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek z PWT Wrocław, ks. prof. UAM dr hab. Tomasz Nawracała z UAM Poznań oraz ks. prof. UAM dr hab. Paweł Kiejkowski z UAM Poznań.
Śp. ks. Marek Pyc zmarł po długiej chorobie 20 sierpnia 2021 r. w 66. roku życia i 40. roku kapłaństwa. Urodził się 4 lipca 1955 r. w Wałczu. W latach 1975-1981 roku odbył studia i formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Po przyjęciu święceń kapłańskich 6 czerwca 1981 r. posługiwał przez rok jako wikariusz w Wągrowcu. W latach 1982-1987 odbył studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej w Pontificia Universitas Gregoriana w Rzymie. W kolejnych latach pełnił funkcje: dyrektora i wykładowcy teologii dogmatycznej w Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy (1987-1988), wykładowcy teologii dogmatycznej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie (od 1988) i Prymasowskim Instytucie Teologicznym w Gnieźnie (od 1992). W latach 1988-1996 był ojcem duchownym w gnieźnieńskim seminarium duchownym. W październiku 2003 objął stanowisko kierownika Zakładu Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. Był również redaktorem „Studia Gnesnensia”. W 2004 r. otrzymał tytuł profesora UAM. W 2010 r. uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych. W ostatnim czasie przebywał w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie. Spoczywa na cmentarzu w Solcu Kujawskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.