KGHM po III kwartałach 2022 – stabilna produkcja miedzi i wzrost przychodów Grupy Kapitałowej
16 listopada 2022 | 19:29 | KGHM | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Utrzymanie produkcji miedzi płatnej na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego, wyższa produkcja srebra, wzrost przychodów w grupie Kapitałowej KGHM oraz mocny wynik operacyjny Grupy w zmiennym otoczeniu makro i presji inflacji kosztów – miedziowy gigant przedstawił wyniki finansowe za III kwartały 2022 roku.
Wyniki produkcyjne
Wyższą produkcję odnotowano w KGHM Polska Miedź S.A., co jest wynikiem m.in. większej dostępności wsadów obcych oraz dyspozycyjności ciągów technologicznych. W Polskiej Miedzi, w porównaniu do 9 miesięcy roku ubiegłego nastąpił wzrost (1 proc.) produkcji srebra do 1022 ton. Produkcja miedzi płatnej w Grupie Kapitałowej KGHM w III kwartałach tego roku była nieznacznie niższa w stosunku do okresu porównywalnego i wyniosła 557 tys. ton.
Wyniki finansowe i operacyjne
Grupa Kapitałowa KGHM zwiększyła o 505 mln (+11 proc.) wynik finansowy netto od zanotowanego po 9 miesiącach 2021 r., przede wszystkim w związku z m.in. wyższym wynikiem z różnic kursowych przy niższym wyniku z zaangażowania we wspólne przedsięwzięcia i wyższym podatku CIT.
Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku metali przyczyniła się z kolei do wzrostu przychodów Grupy Kapitałowej KGHM (+18 proc.) w relacji do analogicznego okresu roku poprzedniego, do poziomu 25 696 mln zł.
Inwestycje i stabilny rozwój
KGHM utrzymuje stabilną produkcję miedzi z aktywów krajowych (górnicza 334,4 tys. ton; hutnicza 442,5 tys. ton). Spółka kontynuuje kluczowe projekty, takie jak Program Udostępniania Złoża (zakończenie głębienia szybu GG-1. Postój remontowy w Hucie Miedzi Głogów nie miał wpływu na bieżącą działalność firmy. Kontynuowana była realizacja Stacji Segregacji i Zagęszczania Odpadów na OUOW Żelazny Most.
KGHM podejmuje również liczne inicjatywy badawczo-rozwojowe dla zwiększenia efektywności głównego ciągu technologicznego KGHM. Miedziowa spółka realizuje Program Strategiczny Huta Hybrydowa Legnica oraz projekty eksploracyjne w Polsce, a także rozwojowe działania w aktywach zagranicznych.
Miedziowy gigant kontynuuje swoje zaangażowanie w rozwój energetyki jądrowej, słonecznej i wiatrowej. KGHM konsekwentnie rozwija projekty przyczyniające się do spadku emisji CO2. Od 2023 roku w kopalni Sierra Gorda 100 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z własnych źródeł z OZE.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.