Niemieccy biskupi rozmawiali z szefami dykasterii
19 listopada 2022 | 07:00 | st (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
W piątek rano biskupi niemieccy przebywający w Rzymie w ramach wizyty „ad limina Apostolorum” rozmawiali z przełożonymi niektórych Dykasterii Kurii Rzymskiej – wynika ze wspólnego komunikatu Stolicy Apostolskiej i Niemieckiej Konferencji Biskupów.
18 listopada, w Instytucie Augustinianum w Rzymie odbyło się spotkanie międzydykasterialne, w którym uczestniczyli prefekci niektórych dykasterii Kurii Rzymskiej oraz 62 biskupi Kościoła katolickiego w Niemczech obecni w Rzymie z powodu wizyty ad Limina Apostolorum.
Spotkanie było planowane od pewnego czasu jako okazja do wspólnej refleksji nad trwającą w Niemczech Drogą synodalną zwołaną, aby zareagować na przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.
Moderatorem spotkania był kardynał sekretarz stanu, Jego Eminencja Pietro Parolin, który wprowadzając w prace przypomniał o więzi komunii i miłości, jaka łączy biskupów między sobą i z Następcą św. Piotra, i podkreślając znaczenie spotkania jako momentu dzielenia się i łaski, jedności w różnicach, wspomniał o obawach, jakie budzi Droga Synodalna, wskazując na ryzyko „reform Kościoła, a nie w Kościele”.
W wystąpieniu wprowadzającym Jego Ekscelencja bp Georg Baetzing, biskup Limburga i przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, zaproponował odczytanie prac Niemieckiej Drogi Synodalnej i podkreślił jej ducha, opartego na wsłuchiwaniu się w Lud Boży i ubolewania z powodu nadużyć popełnianych przez członków duchowieństwa. Biskup Baetzing wymienił także tematy poruszane na zgromadzeniach: władza i podział władzy w Kościele – uczestnictwo wspólnotowe i planowanie misji; życie kapłańskie dzisiaj; kobiety w posługach i urzędach kościelnych; życie w związkach, które działają – przeżywanie miłości w seksualności i w relacjach par. Na koniec Jego Ekscelencja wyraził uznanie dla prac Synodu zwołanego przez Ojca Świętego dla całego Kościoła i decyzji o przedłużeniu jego czasu.
Następnie wysłuchano sprawozdań teologicznych ich Eminencji kardynała Luisa Francisco Ladarii, prefekta Dykasterii Nauki Wiary, oraz Marca Ouelleta, prefekta Dykasterii ds. Biskupów, którzy szczerze i jasno mówili o obawach i zastrzeżeniach dotyczących metodologii, treści i propozycji Drogi Synodalnej, proponując – dla dobra jedności Kościoła i jego misji ewangelizacyjnej włączenie pojawiających się dotychczas wniosków w Synod Kościoła powszechnego.
W późniejszym otwartym dialogu głos zabrali liczni biskupi niemieccy i przedstawiciele Kurii. W ten sposób wyłoniło się znaczenie, a także pilna potrzeba zdefiniowania i pogłębienia niektórych wyróżnionych tematów, na przykład odnoszących się do struktur Kościoła, posługi święceń i dostępu do niej, antropologii chrześcijańskiej itp. Jednocześnie ze strony wszystkich widoczna była pełna świadomość, że są w drodze z całym świętym i cierpliwym Ludem Bożym, nawet jeśli ścierają się różne stanowiska. Właśnie w tym sensie wiele wypowiedzi wskazywało na centralne znaczenie ewangelizacji i misji jako ostatecznego celu trwających procesów, ale także na świadomość, że niektóre kwestie nie podlegają negocjacjom.
W tej perspektywie otwartej i braterskiej wymiany zdań padły pewne sugestie, w tym możliwość moratorium na niemiecką drogę synodalną, która została odrzucona, a także propozycja zachęcenia do dalszej refleksji i wzajemnego słuchania w związku z powstałymi nieporozumieniami.
Podsumowując kardynał sekretarz stanu wyraził uznanie dla otwartości wymiany myśli, która, choć nie formalna, była konieczna i konstruktywna i której „nie wolno lekceważyć” na obranej drodze. Uzgodniono, że słuchanie i wzajemny dialog powinny być kontynuowane w najbliższych miesiącach, aby były ubogaceniem dla niemieckiej drogi synodalnej i procesu synodalnego Kościoła powszechnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.