Ks. prof. Szymik o kryzysie ojcostwa we współczesnym świecie
20 listopada 2022 | 05:00 | tk | Kraków Ⓒ Ⓟ
Kryzys relacji rodzinnych, stanowiący syndrom ponowoczesnego świata, nieuchronnie spycha człowieka w stronę rozpaczy – powiedział ks. prof. Jerzy Szymik. Podczas trwającego w Krakowie II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny, duchowny wygłosił wykład pt. “Ojcostwo Boga a współczesny kryzys ethosu ojca”
Ks. Szymik wskazywał, że zakwestionowanie roli i autorytetu ojca pociąga za sobą kryzys myślenia o Bogu. Chrześcijaństwo implikuje jednak zasadniczą zmianę perspektywy: „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski” (Mt 5, 48). To Bóg jest miarą ludzkiego ojcostwa, nie odwrotnie – wskazywał duchowny. Przywołał przy tym słowa Katechizmu Kościoła katolickiego: „nikt nie jest ojcem tak jak Bóg”.
Prelegent zwrócił uwagę, że przez swoją relację z “Abba” Jezus – Syn Boży objawia istotę Bożego (a więc wszelkiego) ojcostwa, które w Bogu ma źródło, a nie jest – jak chciała XIX-wieczna krytyka religii – jedynie projektem ludzkich pragnień czy wyobrażeń. Człowiek odkrywa miarę ojcostwa, naśladując synostwo Jezusa – ojcem może być ten tylko, kto chce i umie być dzieckiem Ojca.
Teolog i poeta cytował słowa kard. Ratzingera, iż „rozbicie rodziny – to najbardziej pewny znak Antychrysta, niszczyciela pokoju, a ukrywającego się na ogół pod maską tego, który niesie wyzwolenie i pokój”.
Miłosierdzie Boga, mówił ks. Szymik, “Jego miłość podnosząca, lecząca rany zadane przez zło, Jego miłość czuła i nieskończenie cierpliwa są emblematyczne, modelowe dla ojcostwa ludzkiego. “Dlatego też chrześcijaństwo w swych najpiękniejszych postaciach-ojcach (choćby Ojcach Świętych) ma zawsze tyle wyrozumiałości dla grzesznika i tak mocnym głosem przypomina światu o Bożym Miłosierdziu” – powiedział prelegent.
W kończącym się dziś w Krakowie II Międzynarodowym Kongresie dla Małżeństwa i Rodziny uczestniczyli pedagodzy, teologowie, duszpasterze, prawnicy i dziennikarze. Wydarzenie odbyło się w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach pod hasłem: „Małżeństwo – wybór czy dar? Refleksja nad narzeczeństwem i początkami życia małżeńskiego”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.